Kronik hastaların tedavisi aksıyor

Covid-19 salgını sebebiyle birçok hastane, poliklinik hizmetlerini ve acil olmayan tedavileri durdurdu. Düzenli kontrole gitmesi gereken veya kronik hastalığı olan kişilerin tedavilerinde aksamalar yaşanıyor.

Kronik hastaların tedavisi aksıyor

Berkay SAĞOL

Normalleşme sürecinin ardından salgının yeniden pik yapmasıyla birlikte yükü taşıyamaz hale gelen sağlık sisteminde kriz devam ediyor. Birçok şehirde hastaneler tamamen dolmuş durumda. Daha önce kapatılan Covid servisleri yeniden açılıyor ama yetmiyor. Yoğun bakımlarda ve servislerde yer bulmak giderek güçleşiyor. Sağlık sisteminde yaşanan bu çöküş, yalnızca Covid hastalarını değil, diğer hastaları da olumsuz etkiliyor. Düzenli olarak hastaneye gitmesi gereken, kronik hastalığı olan kişilerin tedavileri aksıyor. Hastalar virüs kapma riskinden dolayı acil durumlar dışında hastanelere başvurmamayı tercih ediyor; ancak bu durum, bazı hastalıkların ilerlemesi riskini doğuruyor.

TEMİZ HASTANELER BELİRLENMELİ

İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi geçen hafta Covid-19 sebebiyle acil olmayan poliklinik randevularını iptal ettiğini açıklayıp, daha sonra bazı polikliniklerin randevularını tekrar açmıştı. Şimdi de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde acil olmayan ve kanser hastaları dışındaki tüm hastalara poliklinikler kapatıldı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi Eşbaşkanı Erkan Batmaz, kronik hastaların tedavilerinde 1 yıldır aksamalar yaşandığını, şimdi durumun daha da kötüleştiğini söyledi. Başarısız olduğu görülen salgınla mücadele programlarının artık değişmesi gerektiğini vurgulayan Batmaz, şöyle konuştu: “Doğru yönetilmeyen süreç ile daha fazla sorunlar sarmalına doğru ilerliyoruz. Bir an önce sağlıkta dönüşüm programı sonlandırılmalı, koruyucu ve önleyici sağlık hizmetlerinin desteklenmesinin önü açılmalı. Pandemi süreci devam ederken temiz hastaneler belirlenip kronik hastalıkların kontrolü ve tedavisi sağlanmalı, özel hastaneler kamulaştırılıp Sağlık Bakanlığı’nın salgınla mücadelesine eklenmeli. Halk sağlığı tehlikede derken sadece Covid-19 salgını ile değil, diğer bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların artması tehlikesi de her seferinde büyüyen bir çığ gibi karşımıza çıkıyor. Artık ertelemeden alınacak kararlar ile salgını yenebilir ve toplum sağlığını koruyabiliriz.”

KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ YOK EDİLDİ

Türkiye’nin vaka sayılarda Avrupa lideri olduğu bir dönemde hâlâ bilim insanları ve hekimlerin uyarılarının dikkate alınmadığını belirten Batmaz, “Tüm uyarılarımıza rağmen atılmayan adımlar ve alınmayan önlemler bugün bizleri bu duruma getirdi. 1 yılı aşkın süredir salgın ile mücadele bizlere bir kez daha koruyucu ve önleyici sağlık hizmetlerinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Sağlıkta dönüşüm programı ile bu hizmetlerin yok olması, bugün maalesef salgında yeni pikler yaşanmasına neden oluyor. Peki, hem halk sağlığı hem de sağlık emekçilerinin sağlığı göz ardı edilerek bir başarı kazanmak olası mı? Maalesef değil” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir