Kremlin, Ukrayna ile görüşme şartlarını sıraladı: Tarafsızlık durumu ve silahların konuşlandırılmasının reddedilmesi

Kremlin, Ukrayna ile görüşme şartlarını sıraladı: Tarafsızlık durumu ve silahların konuşlandırılmasının reddedilmesi

Kremlin Sözcüsü Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya‘nın Ukrayna‘ya yönelik askeri müdahalesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“OPERASYONUN SÜRESİNE PUTİN KARAR VERECEK”

Askeri operasyonun süresine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in karar vereceğine işaret eden Peskov, “Hedefler, Putin tarafından Ukrayna‘nın silahsızlandırılması ve nazizmden arındırılması olarak tanımlandı. Her ikisi de ülkemiz ve halkımız için tehdit oluşturuyor. Zaman çerçevesi, sonuçlara ve ilerlemeye bağlı olacak ve doğal olarak Putin tarafından tanımlanacak” ifadelerini kullandı.

RUSYA-UKRAYNA GÖRÜŞMESİ TARAFSIZLIK DURUMUNA BAĞLI

Dmitriy Peskov, Ukrayna yönetimiyle ilgili temas kurmaya hazır olup olmadıklarına yönelik soruya, “Putin, kırmızı çizgimiz olan sorunların çözülmesi için Ukrayna’dan ne bekleyeceğimiz konusundaki vizyonunu formüle etti. Bu şartlar, tarafsızlık durumu ve silahların konuşlandırılmasının reddedilmesiyle ilgili. Eğer Ukrayna yönetimi bunu konuşmaya hazırsa” yanıtını verdi.

“PİYASALARIN TEPKİSİ ÖNGÖRÜLDÜ”

Ukrayna’ya yönelik askeri harekatın başlamasıyla Rus piyasalarında ve rublesinde yaşanan değer kayıplarıyla ilgili de konuşan Peskov, “Piyasaların duygusal tepkisi zaten öngörülmüştü ve tepki süresinin olabildiğince kısa olması için gerekli tüm önlemler alındı” dedi. Peskov, Putin’in bugün Rusya’daki şirketlerin üst düzey yöneticileriyle de bir araya geleceğini aktardı.

“OPERASYONUN SÜRESİNİ PUTİN BELİRLEYECEK”

Öte yandan Kremlin’den Ukrayna’ya başlatılan askeri harekata ilişkin ilk açıklamada, operasyonun bir işgal olmadığı iddia edilerek, “Rusya’yı demir bir perdenin arkasına kapatmanız imkansızdır. Operasyon hedefe varana kadar sürecek. Süreyi Putin belirleyecek” ifadeleri yer almıştı.

AA / Emre Gürkan Abay – Dünya

Vladimir Putin, Dmitriy Peskov, Kremlin, Ukrayna, Rusya, Politika, Dünya, HaberlerBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.