Koronavirüsün Laboratuvarda Üretildiğini İddia Etm…

Kovid-19 salgınıyla ilgili iddia edilen, virüsün laboratuvar kaynaklı olduğu tartışmaları devam ediyor. ABD eski CDC Direktörü, salgının laboratuvar kaynaklı olduğu söylediği için ölüm tehditleri aldığını belirtti.

İlk olarak Çin’de görülen ve hızla tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınının çıkışı hakkındaki tartışmalar devam ediyor. İlk olarak ABD hükümetinin dile getirdiği virüsün üretilerek dünyaya yayıldığı iddiası, iki ülke arasında gerginliğe neden olmuştu. Robert Redfield’in son yaptığı açıklamada ise tartışmaları tekrardan alevlendirdi.

Vanity Fair’e yaptığı açıklamada ABD eski Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Direktörü Robert Redfield, geçen sene koronavirüs salgınının laboratuvar kaynaklı olduğu iddiasını dile getirdiğinden dolayı bilim insanlarından tepki aldığını ifade etti. Redfield, ‘O zamanlar başka bir hipotez önerdiğim için ölüm tehditleri aldım, dışlandım. Bunu politikacılardan bekliyordum ama bilim insanlarından değil’ dedi.

‘ÖLÜM TEHDİTİ ALIYORUM’

Ölüm tehditlerinin bazılarının ırk hassasiyetinden kaynaklandığının altını çizen Redfield, diğer tehditlerin ise ülkedeki ileri gelen bilim insanları tarafından yapıldığını belirtti.

Eski CDC Direktörü, Mart 2020 tarihinde CNN’e verdiği bir röportajda, kovid-19 virüsünün büyük ihtimalle laboratuvardan kaçtığını düşündüğünü söyleyerek ‘Laboratuvarda üzerinde çalışılan solunum yolu patojenlerinin bir laboratuvar çalışanını enfekte etmesi alışılmadık bir durum değil’ şeklinde konuşmuştu.

VİRÜSÜN KÖKEN TARTIŞMALRI DEVAM EDİYOR

Wall Street Journal Gazetesi’nde geçtiğimiz haftalarda yer alana habere göre, koronavirüs salgının ilk kaynağının Vuhan’daki laboratuvar olabileceğine dair iddialar yer aldı. Bu iddialar ise tartışmaları tekrardan alevlendirdi. Yayınlanan haberde, ABD raporuna göre tüm dünyayı etkisi altına alan salgının yayılmasından kısa bir süre önce Vuhan Laboratuvarı’nda çalışan 3 araştırmacının virüs ve mevsimsel grip belirtilerine benzer şikayetlerle hastalanıp hastaneye başvurduğu iddia edilmişti. ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, salgının kökeninin araştırılması gerektiğini istediğini belirtmişti. Başkan Biden açıklamasında; ‘İstihbarat Topluluğundan, bizi kesin bir sonuca daha da yakınlaştıracak bilgileri toplama ve analiz etme çabalarını iki katına çıkarmalarını ve bunu bana 90 gün içinde rapor etmelerini istedim’ şeklinde konuşmuştu.

Eski Başkan Trump yönetiminde ise kovid-19 virüsü için Pekin’i suçlanmıştı. Daha sonra yapılan araştırmalara dair yayınlanan raporda virüsün laboratuvar ortamında üretildiği öne sürülmüştü.

Çin hükümeti söz konusu iddiaları yalanlarken, Dünya Sağlık Örgütü’nden konuyu araştıran bir heyet de virüsün söz konusu laboratuvardan yayıldığı iddialarının gerçekçi olmadığı sonucuna ulaştıklarını açıklamıştı. Son olarak da araştırmaya katılan İngiliz bir ekipte virüsün laboratuvar üretimi olabileceğinden şüphelendiklerini ifade etmişlerdi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir