KKTC Cumhurbaşkanı: Kıbrıs Rum Tarafı İle Anlaşmay…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum kesimi ile anlaşmaya varıldığını ve 9 geçiş kapısının açılacağını söyledi.

 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yaptığı yazılı açıklamada, Mart 2021’de yaptıkları öneriyle başlayan sürecin bugün sonuç verdiğini kaydetti.

Tatar, “Yoğun uğraşlar sonucunda, Kıbrıs Rum tarafı ile tüm geçiş kapılarının operasyonel hale gelmesi için anlaşmaya varılmıştır. Tüm geçiş kapıları yani 9 kapı birden, 4 Haziran 2021 Cuma günü uzun bir aradan sonra faaliyete geçecektir” dedi .

”ÇALIŞMALAR OLUMLU SONUÇ VERDİ”

”Özellikle Lokmacı Kapısı’nın Şubat 2020’den beri kapalı olmasın nedeni ile bölge esnafı başta olmak üzere, çekilen zorlukları Birleşmiş Milletler (BM),Avrupa Birliği (AB) ve ilgili uluslararası taraflar nezdinde sürekli çağrı ve girişimler yaparak, aldığımız inisiyatifle marttan bu yana yürüttüğümüz çalışmalar olumlu sonuç verdi.”

Tatar, Rum lider Nikos Anastasiadis ile tüm kapıların açılması hususunda anlamaya vardıklarını ifade ederek bu kapsamda, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin Kıbrıs Rum tarafındaki salgının sürecini ve kaydedilen gelişmelerin yakından takipçisi olduğunu ve devamlı olarak raporladığını hatırlattı.

7 GÜN GEÇERLİ NEGATİF PCR SONUCU YETERLİ OLACAK

Kıbrıs Rum tarafında vakaların artışıyla yakın zamanda tekrar bir kapanma yapıldığına dikkati çeken Tatar şunları söyledi:

“10 Mayıs’tan itibaren yeniden açılım yaşanan Güney Kıbrıs’ta vakaların ciddi şekilde azaldığı ve ‘turuncu’ diye tabir edilen seviyeye gerilediği yine Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitemiz tarafından raporlanmıştır. 4 Haziran’dan itibaren, KKTC’den Rum kesimine, Rum kesiminden KKTC’ye geçişlerde 7 gün geçerli negatif PCR test sonucunun yeterli olacak bu uygulamanın sadece Kıbrıslı Türk ve Rumlar için değil, aynı zamanda üçüncü ülke vatandaşları için de geçerli olacak” şeklinde açıkladı.

“Bizler, iş birliği kanallarını sürekli olarak açık tutmaya devam edeceğiz”

Cumhurbaşkanı Tatar, şu açıklamaları yaptı:

“Ülkesel hazırlıklar bağlamında, Başbakan Ersan Saner’in talimatlarıyla tüm kapıların cuma günü eksiksiz şekilde faaliyete geçmesine yönelik çalışmalar da halihazırda başlatılmıştır. İnanıyorum ki, bu gelişme iki taraf için de pandeminin sebep verdiği ekonomik zorlukların aşılmasına yardımcı olacaktır. Kıbrıs Türk tarafı olarak bizler, bu ve buna benzer iş birliği kanallarını sürekli olarak açık tuttuk ve tutmaya devam edeceğiz.

Bizim ilkemiz, diplomasi ve iyi niyetle, eğer irade varsa, Kıbrıslı Rum muhataplarımızla iki tarafın çıkarına olacak bir çok alanda iş birliği yapmaktır. Bu gelişmenin, Kıbrıs Türk ve Rum halkına hayırlı olmasını diler, hem Ada’mıza hem de bölgemize refah ve istikrar getirecek, karşılıklı saygıya dayalı süreçlerin devam etmesini temenni ederim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir