Kıyılar ve ormanlar AKP tehdidi altında

AKP’nin teklifi yasalaştığında ormanlar kamp alanı adı altında tahrip edilecek, kıyılar yapılaşmaya açılacak ve özel şirketlere kolaylıklar sağlanacak.

Kıyılar ve ormanlar AKP tehdidi altında

Hüseyin Şimşek

AKP’li milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan ve Genel Kurul’da görüşmelerine başlanan “turizm torbası” ülkedeki tüm doğal varlıkları tehdit ediyor. Teklif yasalaşırsa ormanlar ve kıyılar başta olmak üzere çok sayıda doğal alan yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. Kazanan yine çeşitli istisnalara kavuşacak özel şirketler olacak.

Turizm torbasının mevcut haliyle yasalaşması durumunda, mesire yerleri, lüks çadır, çadır ve karavan alanı yapılması amacıyla Orman Genel Müdürlüğü tarafından kiraya verilebilecek. Ayrıca ormanlık alan olarak kabul edilen yerlerde turizm yatırımları gerçekleştirilebilecek. Ormanlar ve kıyılarda imar planı olmasa bile günübirlik tesis yapılmasına imkân sağlanacak, bunun için binlerce ağacın kesilmesinin yolu açılacak.

BİR TEK HALKA İSTİSNA YOK

Turizmi kalkındırma gerekçesiyle hazırlanan teklifle özel şirketler, turizm yatırımı adı altında hayata geçirecekleri projeler için büyük avantajlara sahip olacak. Kış sporları ve su sporlarının yapıldığı alanlar turizm koruma ve geliştirme bölgeleri arasından çıkarılacak. Bu alanlarda kolaylıkla yapılaşmaya gidilebilecek. Ayrıca Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilen turizm yatırımlarında, her türlü istisna, vergi ve ödeme muafiyeti ile teşvik hükümleri uygulanacak. Ayrıca, kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri ile turizm merkezlerinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın uygun görmesi durumunda “yat limanı” yapılması için özel şirketlere kamu arazileri tahsis edilebilecek ve bu konuda istenirse bir bedel de alınmayacak.

BELEDİYELERDEN ALINIYOR

Belediyelerin yetki alanındaki kıyı şeridi de el değiştirecek. Yerel seçimler öncesi MUÇEV’e tahsis edilen ve halkın ücretsiz olarak yararlanamadığı kıyı şeritleri, şimdi tamamıyla belediyelerin elinden alınacak. Yerel yönetimlerin mülkiyetindeki kıyı şeritleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilecek. Bakanlık, bu alanları, turizm esaslı olarak yararlanmaları için MUÇEV gibi vakıflara ya da özel işletmelere devredebilecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir