Kivinin yararları nelerdir? Kivi tüketmenin 7 yararını duyunca çok şaşıracaksınız

Doğa, beşere armağan olarak çeşit çeşit meyveler sunar. Bu meyveler ise içeriğindeki vitamin ve minerallerle insan sıhhatine hayli fazla yararlar sağlarlar.

Tropik meyveler ortasında yer alan kivi, sıhhate yararı olan meyvelerden bir adedidir. Bilhassa kış aylarının vazgeçilmezler ortasında bulunan kivi birçok kişi tarafından severek tüketilir. Kabuğu da dahil olmak üzere bütünüyle tam bir şifa deposu olarak bilinen kivinin yararları ile birlikte kivi hakkındaki merak edilen bilgileri yazımızın devamında sizler için derledik.

Kivinin yararları nelerdir?

Kış aylarının en çok tüketilen meyvelerinden bir tanesi olan kivi, sıhhate olan yararlarıyla dikkat çekiyor. Hem lezzet bakımından hem de sağlıklı olduğu kanıtlanan bu besin öğesi içeriğinde barındırdığı C ve E vitaminleriyle bağışıklık sistemini muhafazaya yardımcı olur ve tıpkı vakitte memnunluk hormonu olarak bilinen serotinin üretimine dayanak olur. Kivi, ayrıyeten kimi ruhsal problemlere karşı da yardımcı olan meyveler ortasında yer alır.

Günde 2 adet kivi tüketimi yaparak bireylerin günlük C vitamini gereksiniminin büyük bir kısmı karşılanır. kemik gelişimini kıymetli ölçüde destekleyen kivi, ayrıyeten magnezyum ve kalsiyum bakımından da epeyce güçlü bir meyvedir. Bayanların kemik erimesi riskine karşı bol ölçüde kivi tüketmeleri uzmanlar tarafından önerilir.

Kanı temizleyen, teneffüs yolu enfeksiyonlarına tesirli olan, ciltteki yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olan kivi tıpkı vakitte astım belirtilerini azaltır ve kan basıncını da düzenler.

Kivinin sıhhate olan yararları yalnızca bunlarla bitmiyor.Uzmanlar, aşağıda sıralayacağımız hastalıklara karşı da kesinlikle kivi meyvesinin de tüketilmesini söylüyorlar. İşte, kivinin sıhhate olan başka değerli 7 yararı..

Kolajen üretilmesini sağlar

Kivi, içeriğindeki minarellerle kolajenin üretilmesine yarar sağlar ve bu da yaraların daha çabuk uygunlaşmasını ayrıyeten cildin nem istikrarının korunmasını takviyeler.

Kabızlığı önler

Kivi, bağırsaklarda nizamlı çalışma sağladığı için bilhassa ince bağırsakta meydana gelen sıvı kaybından ötürü ortaya çıkan kabızlığın önüne geçer.

Uykusuzluğa uygun gelir

Uyku kalitesini artırmaya yardımcı olan kivi, uyku sorunu çeken şahısların bu meselelerinden kurtulmasını sağlar.

Kalp ve damar sıhhatine etkilidir

Kivide bulunan potasyum ve anti oksidanlar sayesinde kalp ve damar sıhhatinin korunmasında hayli tesirlidir. Kan damarlarının gevşemesini sağlayan kivi, kan basıncı düzeyini düzenler ve yüksek tansiyon ve kolesterol ü de istikrarda fiyat.

Böbrek sıhhatini korur

Yüksek potasyum içermesi sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olurken birebir vakitte böbreklerden kaynaklı olan sorunları de geçirir. Kivi ayrıyeten, böbrek taşlarını önler ve bununla ilgili semptomları azaltır.

Kansere karşı muhafaza özelliği

Günümüzde en çok görülen hastalıklardan birisi olan kanser hastalığına karşı da muhafaza sağlayan kivi, bununla ilgili oluşması olası risklerin önüne geçebilir.

Serbest radikallere savaş açar

İçeriğindeki lif ve antioksidanlar sayesinde ve birebir vakitte varlıklı C vitamini kaynağından ötürü özgür radikallere karşı savaş açan kivi, bakteri, virüslere karşı da kişiyi müdafaaya alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.