Kılıçdaroğlu’ndan RTÜK’e ‘Habertürk’ tepkisi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, RTÜK’ün Habertürk TV’ye verdiği idari para ve 5 kez program durdurma cezasına tepki göstererek “Bu yaptırımı demokrasi açısından asla kabul etmiyoruz,” dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan RTÜK'e 'Habertürk' tepkisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ı parti genel merkezinde ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu ve Uysal, ziyaret sonrası basın açıklaması gerçekleştirdi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın canlı yayındaki sözlerinden dolayı Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun Habertürk kanalına verdiği cezaya tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu yaptırımı demokrasi açısından asla kabul etmiyoruz. Eğer siz bağımsız bir yayın organının en ağır şekilde yasalara aykırı olarak cezalandırırsanız bu doğru olmaz. Dünyaya ‘bizde demokrasi var’ algısını yerleştiremezsiniz. Tam tersine ‘bizde otoriter bir yönetim var’ algısını güçlendirmiş olursunuz. Zaten biz bunun böyle olduğunu biliyoruz,” dedi.

“Medyanın özgür olması lazım. Yandaş medya diye bir kavramın olmaması lazım,” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Havuz medyası diye bir medyanın olmaması lazım. Ahlâki olarak da demokratik olarak da bu tür kavramlardan Türkiye’nin kurtulması lazım. Sözünü ettikleri hukuk reformu bu galiba. Yasaları, beğenmedikleri medya organları üzerinde acımasızca uygulamak, söylemek istedikleri hukuk reformu bu galiba. Türkiye’yi biraz daha geriye götürmek. Demokratik standartlarımızı biraz daha törpülemek. Ama ne yaparlarsa yapsınlar bu ülkeye demokrasiyi ve hukuku getirmeye kararlıyız. Dostlarımızla beraber, arkadaşlarımızla beraber biz bu güzel ülkeye demokrasiyi getireceğiz.”

Kılıçdaroğlu, “Katar ordusuna TSK’nın en önemli fabrikasının sıfır bedelle verilmesini asla kabul edemeyiz. Arkasında kim olursa olsun, kimi arkalarına alırlarsa alsınlar, Tank Palet fabrikasının Katar ordusuna peşkeş çekilmesi Türkiye Cumhuriyeti devleti ve ordusuna ihanettir. 1 dolar almadılar… Bunu gündeme getirmemizden rahatsız oluyorlar” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir