Kendi kendine çoğalıyor! Kilosu 200 lira! Siparişlere zor yetişiyor

Kendi kendine çoğalıyor! Kilosu 200 lira! Siparişlere zor yetişiyor

Paylaş

Hobi olarak başladığı safran üretimini geliştiren Edirneli üretici Hasan Artan, safran soğanı ve kurutulmuş safran talebine yetişmekte zorlanıyor.

Safranbolu’dan deneme amacıyla aldığı safran soğanlarını 5 yıl önce toprakla buluşturan Artan (73), bitkinin üretim alanlarını her yıl genişletiyor. Emekli Artan, Kocasinan Mahallesi’ndeki bahçesinde mor renkli safran çiçeklerini hasat etmeye başladı.

KİLOSU 200 LİRA

Paylaş

KİLOSU 200 LİRA

“Mucize bitki” olarak anılan, gıda, tekstil, parfüm ve ilaç sanayinde kullanılan kurutulmuş safranın kilosu 50 bin liradan, soğanlarının kilosu ise 200 liradan satılıyor.

Artan, AA muhabirine Edirne’de safran üretmeyi başararak üreticilere örnek olduğunu, Türkiye’nin pek çok yerinden talep gelmesinin mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Paylaş

Hasan Artan, “Bu yıl 150 kilogram safran soğanı sattım, kilosu 200 liradan alıcı buluyor. Türkiye’nin birçok ilinden talep var. Bu bitkinin soğanları kendi kendine yıllar içinde artarak çoğalıyor.” dedi.

Kasım ayının gelmesiyle hasada başladıklarını anlatan Artan, bu yıl 500 metrekarelik ekim alanından 300 gram kuru ürün elde etmeyi hesapladığını dile getirdi.

‘OLDUKÇA DEĞERLİ BİR BİTKİ’

Artan, safranın geliri ve verimiyle karlı bir ürünü olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Mor, sarı ve kırmızı renkleriyle güzel bir görüntüsü var. Boya, gıda ve ilaç sektöründe oldukça değerli bir bitki.

Paylaş

Safranın kırmızı olan kısmı en değerli olan yeri ve bu yıl kilosu 50 bin lira ve üzerinde satılıyor. Safran üretimi çok zor değil, soğanı kendisinden ürüyor.

 Bir soğan yılda 5-6 yavru veriyor, süre içinde çoğalıyor. Çok büyük alanlara ihtiyaç duymadan üretim yapılabilir. Küçük de olsa 500 metrekare ya da bir dönüm yeri çalışan insanlar dahi ekebilir.”

Paylaş

Bitkinin kuru tarıma göre çok avantajlı olduğunu dile getirerek, “Az alanda karlı bir üretim yapılabiliyor, ilaç kullanımı yok. Sadece soğanını ekiyoruz az bir çiftlik gübresi kullanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Edirne safran soğanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.