Kanada, 2 Dozu Ayrı Aşı Olmaya Onay Verdi

Kanada’da koronavirüs aşılarının karıştırılması ile alakalı talimatların değiştiğini ve Kanadalıların 2.dozlarını başka bir aşıyla olabilecekleri bildirildi.

Koronavirüs aşı arzının talebi karşılamaması halinin ardından yeni testler yapan Kanada, koronavirüs aşılarının 2 dozunun farklı olabileceğini belirtti.

Kanada Sağlık Ajansı tarafından yapılan açıklamada, ülkede koronavirüs aşılarının karıştırılması ile alakalı talimatlarda değişiklik yapıldığını ve Kanadalıların 2. doz aşılarını başka bir aşı ile olabileceklerini dile getirdi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu, birinci doz için AstraZeneca aşısı yaptıranların 2. doz için Pfizer / BioNTech ya da Moderna aşısı yaptırabileceğini bildirdi.

Halk Sağlığı Kurumu, 2 mRNA aşısından birini (Pfizer ya da Moderna) olanların, 2. doz için yine mRNA aşısı yaptırabileceğine vurgu yaptı.

Kanada’nın halk sağlığı görevlisi Dr. Theresa Tam yaptığı açıklamada, “Aynı aşıyı, özellikle aynı mRNA aşısını bulmaya çalışın ama bir nedenden dolayı bulamıyorsanız, bunların birbirinin yerine geçebileceğini düşünün” ifadelerini kullandı.

Tam, “Bu tavsiye, eyaletlere ve bölgelere aşı programlarını yönetmek için güvenli ve etkili seçenekler sunuyor” ifadelerini kullandı.

Aşılama sürecine yavaş bir giriş yapan Kanada, son birkaç hafta içerisinde kampanyasına hız katarak her gün nüfusunun hemen hemen % 1’ini aşıladı.

Kanada’da, Moderna ile AstraZeneca aşılarındaki arz probleminin devam ettiği ifade edilirken, Kanada Ulusal Bağışıklama Danışma Komitesi (NACI),birinci doz AstraZeneca aşısını yaptıranların da 2. doz olarak AstraZeneca ya damRNA aşısı yaptırabileceğini bildirdi.

Danışma komitesi ise, Pfizer / BioNTech ya da Moderna benzeri bir mRNA aşısının birinci dozunu yaptıran kişilerin, aynı mRNA aşısı yoksa 2. dozları için öteki mRNA aşısını da yaptırabileceklerini açıkladı.

Ülkenin aşı verilerine göre, geçen ayın son haftası itibariyle 13 milyon Kanadalı minimum 1 doz Pfizer / BioNTech aşısı olurken, Kanada’da 3,5 milyon Moderna aşısı ile hemen hemen iki milyonu aşkın AstraZeneca aşısı yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir