Japon Gülü Nedir

JAPON GÜLÜ BAKIMI *

Japon gülü ılık ortamları sever. 7 derecenin altında yaşayamaz. Kışın ortalama 13-18 derece arasında yaşamalıdır. Bol güneşli, havadar ve aydınlık ortamlarda tutulmalıdır. Ancak direkt yakıcı güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

 

Nemi seven bu bitki, humus açısından zengin toprağı sever. Bahçe toprağına yaprak çürüntüsü (kompost toprak), kil ve yanmış çiftlik gübresi ekleyerek humuslu toprak elde edebilirsiniz.

 

ÇİÇEK TOMURCUKLARI OLUŞTUĞUNDA BOL SU VERİLMELİ *

İlkbahar ve yazın özellikle çiçek tomurcukları oluşmaya başladıktan sonra bol su vererek sıcak havalarda yapraklara su püskürtme yapınız.

 

SAKSI DEĞİŞİMİ *

Hibiscus rosa-sinensis saksı değişimi ilkbaharda yapılmalıdır. Dikkatlice sökülüp kökleri kırpılır ve uygun toprak ilave edilerek aynı saksıya geri dikilebilir.

 

 

Hibiscus bakımı

Paylaşım

JAPON GÜLÜ ÇELİKLE ÇOĞALTILMASI *

Japon gülünün çelikle çoğaltılması nisan-ağustos ayları arasında yapılmalıdır. Çelikler odunlaşmamış sürgünlerden 7,5-10 cm uzunluğunda yapılmalıdır.

 

JAPON GÜLÜ ÇEŞİTLERİ *

Japon gülünün bilinen 82 türü vardır. Ayrıca Malezya’nın milli çiçeğidir.

 

JAPON GÜLÜ DİĞER ADI *

Japon gülü diğer adı Çin gülü olarak bilinir. Bilimsel adı ise Hibiscus rosa-sinensis‘dir. Latince adı Chinese Rose’dur.

 

HİBİSCUS ÇİÇEĞİ (JAPON GÜLÜ) BAKIMINDA DİKKAT! *

Ortam ısısı 15-24 derece olan kış bahçelerinde koruyabileceğiniz hibiscus, ilkbahardan sonbahara çiçeklidir. Bu trompet formlu çiçeklere sahip bitkiyi iç mekanlarda yetiştirmek için düzenli budayarak boyunu kısa tutmanız gerekir. Her baharda saksısını değiştirmelisiniz. Olabildiğince ışık almalıdır.

 

Çin gülü

Paylaşım

ÇİN GÜLLERİMDE SİYAH BİTLER VAR, NE YAPMALIYIM? *

Çin güllerimin (hibiscus sinensis) tomurcuklarında siyah bitler görüyorum, ne yapmalıyım?

 

Püskürtme aletinize bir miktar sıvı arap sabunu, birkaç damla sıvı yağ ve temiz su koyun. Akşamları bitlenen tomurcukların üstüne püskürtün. Ertesi gün hepsinin öldüğünü göreceksiniz. Gerekirse aynı işlemi tekrarlayın; iyi bir sonuç elde edeceksiniz.

 

Japon Gülü Bakımı

Ana vatanı Uzakdoğu bölgesi olan Japon gülleri Japonya ve Çin?de bol bol bulunmaktadır. Fakat Japon gülleri genellikle ılıman iklime sahip olan bölgelerde yetişebilmektedir. Türkiye?de de Akdeniz ve Ege bölgesi Japon güllerini yetiştirebilmek için en uygun bölgeler arasındadır. Japon gülünü yetiştirmek için gerekli bakım koşullarını sağlarsanız kendi evinizde de yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

Güneş İhtiyacı

Ilıman iklime sahip olan bölgelerde bahçede Japon gülü yetiştirmek istiyorsanız çiçeğiniz kendi güneş gereksinimini karşılayabilir. Fakat evde Japon gülü yetiştirmek istiyorsanız günde ortalama 4 saat boyunca güneş ışığı alması gereklidir.

Sulama

Japon güllerinin sulamasını toprak kurumadan yapmamalısınız. Aşırı sulama yapılması Japon gülünün köklerinin çürümesine ve çiçeğin gelişememesine sebep olabilir.

Toprak

Japon gülleri için en temel konu topraktır. Japon gülü yetiştirmek istediğiniz zaman tek başına torflu toprak kullanmanız yeterli olmayacaktır. Bu yüzden torflu toprak, gübre ve ponza taşı ile karışım hazırlayarak kendi toprağınızı oluşturmayı deneyebilirsiniz.

Nem

Orta seviyede neme ihtiyaç duyan Japon gülleri eğer kuru iklimli bir bölgede yetiştiriliyor ise yapraklarına belirli aralıklar ile su sıkılmalıdır. Böylelikle çiçeklerinizin nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

Besin

Tüm çiçek türlerinde olduğu gibi Japon gülünde de besine ihtiyaç duyulur. İkinci senesinde aynı toprakta kalacak olan bir Japon gülü için besin takviyesi yapmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca kullanılacak olan takviyenin toprağa dikilen besin çubukları olması ve suda çözünebilen besin takviyeleri olması son derece önemlidir.

 

Japon Gülü Çiçeği Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

İri ve renkli çiçekleri ile dikkat çeken bir görüntüye sahip olan Japon gülü çiçeği halk arasında Çin gülü ve hibiskus isimleriyle de bilinir. Malezya milli çiçeği olan bu bitki saksıda veya bahçede kolaylıkla yetiştirilebilir.

 

Bu yazımızda sizler için “Japon gülü bakımı evde nasıl yapılır” sorusuna yanıt aradık. Hazırsanız, hiç vakit kaybetmeden Japon gülü bakımı püf noktalarını vermeye başlayalım!

 

Kılıç Çiçeği Bakımı: Çoğaltma, Yetiştirme İpuçları

 

japon gülü bakımı

Japon Gülü Nedir?

Büyük çiçekleriyle çok hoş bir görüntüye sahip olan Japon gülü, ebegümecigillerdendir.

Uzun saplı, büyük, göz alıcı ve farklı renklerde çiçekleri vardır.

Latince ismi Hibiscus Rosa Chinensis olan bu çiçek ayrıca Çin gülü, gül hatmi ve hibiskus isimleriyle de bilinir.

Saksıda veya bahçede kolaylıkla yetiştirilebilen Japon gülünün boyu 3 metreye kadar uzayabilir. Yayılım alanı ise yaklaşık 2 metredir. Dalları sıktır. Bu haliyle çalıya benzer.

Eğer bu bitkiyi iç mekanda yetiştirecekseniz düzenli olarak budama işlemi yaparak boyunu kısaltmanız gerekir.

Yaprakları, oval, sert ve yeşil renktedir.

Koyu yeşil renkteki gövdesi yaşlandıkça grileşir.

Japon gülü çiçeği büyüleyici görüntüsüyle bahçe ve parkların peyzajında kullanılır.

Tek tek veya gruplar halinde ekilebilir.

Evde Zambak Çiçeği Yetiştirme, Bakımı, Çeşitleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*