İtalya’da 170 belediyede içme suyuna kısıtlama getirildi

İtalya’da kuraklık yüzünden ülkenin en büyük ırmağı olan Po’da su düzeyi son 70 yılın en düşük düzeyine indi. Bölgede onlarca belediye, içme suyunun kullanımına kısıtlamalar getirdi. Yağış oranı en düşük kışlardan birinin akabinde son haftalarda ortalama üstü seyreden sıcaklıklar yüzünden Po Irmağı’nda su düzeyi yüzde 72 oranında azalmış durumda. Po Irmağı Gözlemevi, bölgede sıcaklıkların devir ortalamasına nazaran 4 dereceye kadar yüksek seyrettiğini; dağlık alanlardaki kar rezervlerinin de çok düşük düzeyde olduğunu açıkladı. Alp Dağları’ndan Adriyatik Denizi’ne kadar yaklaşık 650 km boyunca uzanan Po Irmağı, ülkenin tarım üretimi için kritik değere sahip.

Po Irmağı’ndaki su düzeyi, ortalamanın yaklaşık 3 metre altına indi. Po Gözlemevi, su düzeyindeki büyük düşüşün içme suyundan tarıma ve hidroelektrik dalına kadar zincirleme tesir yaratacağı uyarısı yaptı. Ansa ajansının haberine nazaran tarım kesiminde hasarın 1 milyar euro’ya ulaşabileceği hesaplanıyor.

Nehrin kaynağının yer aldığı Piemonte bölgesi, 170 belediyede içme suyu kullanımına kısıtlama getirdi. Piemonte Bölge Lideri Alberto Cirio, bu belediyelerde “içme suyunun sırf beslenme maksadıyla kullanılması ve uygunsuz kullanımının kısıtlanması” istikametinde kararlar alındığını açıkladı. 10 belediyede ise geceleri su kesintisine gidilecek. Cirio, bölgede 2009’dan bu yana en sıcak Mayıs ayının bu yıl kaydedildiğini, bilhassa tarım alanlarının sulanması konusunda “çok ağır bir acil durumla” karşı karşıya olduklarını söyledi. Piemonte Bölge Lideri, “Gübre fiyatlarının üçe katlandığı, akaryakıt fiyatlarının arttığı bir yılda tarım için su bulamamak felaket demektir” dedi.

‘DOĞRUDAN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE BAĞLANTILI’

İtalya Meteoroloji Derneği Lideri Luca Mercalli de, yağış oranlarının düşüklüğü ve sıcaklıkların yüksekliğinden kaynaklanan bu kuraklığın direkt iklim değişikliğiyle temaslı olduğunu belirtti. Mercalli İtalya basınına yaptığı açıklamalarda, Po Irmağı ve etrafındaki bilgilerin uzmanları şaşırtmadığını, yıllardır hazırlanan raporlarla bu mevzuda alarm verildiğini söyledi; siyasetçilerin etraf konusunu acil gündem unsurları ortasına almamasından şikayet etti. “İklim konusunda acil durum içindeyiz” diyen Mercalli, “Gezegenimizi çok ağır bir hasta olarak düşünmeliyiz, tedavi için çabucak müdahale edilmeli. Bir yıl sonra değil çabucak bu akşam” uyarısı yaptı. (BBC Türkçe)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.