İstanbul Valiliği, 24 Nisan anmasına izin vermedi

Ermeni soykırımında ve sonrasında hayatını kaybeden Ermenileri anmak için 2010’dan bu yana her 24 Nisan’da yapılan anma toplantısına bu yıl İstanbul Valiliği tarafından izin verilmedi. Valilik kararına dair açıklama yapan 24 Nisan Anma Platformu, “Ne değişti?” diye sorarak Valiliği, aldığı yasaklama kararını gözden geçirmeye çağırdı.

Anma toplantısının bugün saat 19.00’da Beşiktaş Barbaros Meydanı’nda yapılması planlanıyordu. 2010 yılından bu yana yapılan anma toplantıları korona virüsü salgını nedeniyle 2020 ve 2021’de yapılmadı.

‘VALİLİĞİ YASAKLAMA KARARIRINI YENİDEN DEĞERLENDİRMEYE ÇAĞIRIYORUZ’

Evrensel’in aktardığına göre, Valilik kararına tepki gösteren 24 Nisan Anma Platformu’nun yaptığı açıklama şöyle:

“2010 yılından beri her 24 Nisan’da, saat 19.00’da, İstanbul’da bir meydanda 24 Nisan 1915’te başlayan kanlı süreçte hayatını kaybe den Ermenileri anıyoruz. Son iki yıl pandemi nedeniyle online olarak sürdürdüğümüz anmayı bu yıl yine meydanlarda sürdürmek için İstanbul Valiliği’ne başvuru yaptık.

24 Nisan’da hayatını kaybedenleri anacağımızı vurgulayan başvurumuz Valilik tarafından ‘uygun görülmemiştir’ denilerek yasaklandı.

İstanbul Valiliği’ne sormak istiyoruz: Ne değişti?

2010-11-12-13-14-15-16-17-18-19 yıllarında gerçekleşen anma etkinliği, bu yıl neden yasaklanıyor?

Valiliği, aldığı yasaklama kararını gözden geçirmeye çağırıyoruz.

24 Nisan 1915’te, başlarına ne geleceğini bilmeyen aydınlar, vekiller, sanatçılar, meslek sahipleri, gazeteciler, doktorlar, işçiler, Ermeni toplumunun önde gelenleri, kanaat önderleri, sesi soluğu olanlar evlerinden teker teker polis karakollarına çağrıldılar. O insanların çoğunluğundan bir daha haber alınamadı. Bu, kanlı bir sürecin başlangıcı oldu.

Bizler, 24 Nisan Anma Platformu olarak yıllardır bir halkın maruz bırakıldığı bu şiddet sarmalında yaşamını yitirenleri anmayı, bu sürecin bütünüyle yüzleşmeyi hem kaybettiğimiz insanlara duyduğumuz saygının bir gereği olarak hem 1915’te öldürülenlerin torunlarına güven vermek, borcumuzu ödemek ve yeni faciaların önüne geçmenin zorunlu bir yolu olarak görüyoruz.

Bu yüzden bu yıl, anmamızın başlığını “Bazı yaralar zamanla iyileşmez/Aslolan yüzleşmektir” olarak belirlemiştik.

Yüzleşmeden adalet duygusunun aldığı tarihsel hasarlar giderilemez.

Yüzleşme çabalarının bir ifadesi olan, bir sessiz oturma etkinliği olarak düzenlenen anmamızın yasaklanması, tersine bu hasar almış adalet duygusunun ağır bir şekilde zedelenmesine neden olacaktır.

Bir kez daha, Valiliği ve siyasi karar alıcıları aldıkları yasaklama kararını yeniden değerlendirmeye çağırıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.