İspanya Başbakanı Sanchez’den İsveç ve Finlandiya çıkışı: Artık olmasa bile ileride NATO’ye üye olacaklar

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Madrid’de düzenlenecek NATO Tepesi’ne ait ortak basın toplantısı düzenledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, 28-30 Haziran’da Madrid’de NATO Doruğu’nun gerçekleştirileceği IFEMA Fuar Merkezi’ni ziyaret etti. İkili ziyaret sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. İspanya Başbakanı Sanchez, 30’u üye 44 ülkenin devlet yahut hükümet liderlerinin yer alacağı Madrid’deki tepenin, NATO’nun tarihindeki en üst seviye ve en kalabalık iştirakli tepe olduğunu söyledi.

“TARİHİ BİR TOPLANTI”

Buluşmaya konut sahipliği yaptığı ve NATO’ya sunduğu katkılardan ötürü İspanya’ya teşekkür eden NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Madrid tepesinin tarihi bir toplantı niteliği taşıdığını belirtti. Stoltenberg, Madrid’deki NATO Doruğu’nda, ittifakın “daha tehlikeli ve daha az öngörülebilir bir dünyada” önündeki yol haritası olacak Stratejik Konsept dokümanının kabul edileceğini belirtti.

“İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN ÜYELİĞİ KONUSUNDA İLERLEME SAĞLAMAK İSTİYORUZ”

NATO Önderler Tepesi’nde, NATO’ya üyelik müracaatında bulunan İsveç ve Finlandiya’nın müracaatlarının da ele alınacağını kaydeden Stoltenberg, bu hususta ilerleme sağlamak istediklerini belirtti. Stoltenberg ayrıyeten NATO’nun savunmaya daha fazla yatırım yapmak istediğini kaydetti.

“UKRAYNA’YA DAYANAK DEVAM EDECEK”

Caydırıcılık ve güvenlik konusunda daha fazla yüksek hazırlıklı kuvvetin bulundurulacağı önemli bir değişim üzerinde uzlaşı sağlanacağını aktaran Stoltenberg, ayrıyeten Rus işgali altındaki Ukrayna’ya kapsamlı dayanak paketi için mutabakata varılacağını duyurarak Ukrayna’ya takviyenin devam edeceğini bildirdi.

“FİNLANDİYA VE İSVEÇ ARTIK OLMASA BİLE DAHA SONRA NATO’YA ÜYE OLACAK”

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ise NATO’ya üyelik müracaatında bulunan ve Türkiye’nin kaygılarını şimdi gidermeyen Finlandiya ve İsveç’in müracaatlarının da bu dorukta değerli bir yeri olduğunu belirterek NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in bunun için ağır bir çalışma yürüttüğünü kaydetti.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olması halinde İttifak’ın muvaffakiyet yakalayacağını kaydeden İspanya Başbakanı Sanchez, iki ülkenin NATO’ya üye olacağını vurgulayarak “İki değerli demokrasi, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olmaları İttifak’ın en büyük başarılarından biri olacaktır. Bu birleşme artık burada olmazsa daha sonra olacaktır” açıklamasında bulundu.

Sanchez, 30 Haziran’a kadar sürecek dorukta NATO üyesi ülkelerin ve davetlilerin “küresel meydan okumaları tartışacağını, tehditlerin ne olduğunu, buna karşı koyacak kaynakları ve bunu ne biçimde kullanacaklarını belirleyeceklerini” söz etti.

“NATO İÇİNDEKİ AB ÜYELERİ OLARAK BİRLİK İLETİSİ VERECEĞİZ”

Rusya’ya karşı net bir hal takınmaya devam edeceklerini lisana getiren Sanchez açıklamalarını şu formda noktaladı:

“Hedefimiz çok açık. Gerek NATO gerekse NATO içindeki AB üyeleri olarak birlik bildirisi vereceğiz. Demokrasilerimizi birleştiren pahaları, insan haklarını, BM tarafından belirlenen kurallara bağlı memleketler arası nizamı garanti etmeyi vurgulayacağız”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.