İlk Kez İtalya’da Görülmüş! Uzmanlar Deniz Salyası...

İlk Kez İtalya’da Görülmüş! Uzmanlar Deniz Salyası…

Posted by

Deniz salyası vakasının ilk olarak İtalya’da görüldüğü daha sonra da Tiren, Ege ve Marmara’ya yayıldığı belirtildi.

Marmara Denizi’ni aylardır tehdit eden deniz salyası için uzmanların daha önceden de yaptığı araştırmalar bulunmakta. İtalya’da 2009 yılında deniz salyası geniş bir alanda gözlemlenmiş. Bu araştırmalar Marmara Denizi’ne de örnek olacak. 

2009 yılında İtalya’da görülen deniz salyası sorunu sonrasında çok sayıda makale yazıldı. Deniz salyası olayının ilk olarak İtalya’da görüldüğü daha sonra da Tiren, Ege ve Marmara’ya yayıldığı belirtildi. Uzmanlar ayrıca deniz salyasının ömrünün 2 ila 3 ay olduğunu da kaydetti. 

DENİZ SALYASININ NEDENİ: İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ 

İtalya’da Marche Politeknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü’nden Robert Danovaro ve Antonio Pusceddu ve Trieste Üniversitesi Yaşam Bilimleri Fakültesi’nden Serena Fonda Umani’nin bir araya gelerek kaleme aldıkları akademik makalede, deniz salyalarının 200 yılda hangi denizde, nasıl ve neden ortaya çıktığı geniş bir perspektifle değerlendirildi. Makalede deniz salyasının nedeni olarak, iklim değişikliği ve deniz yüzeyinin fazla ısınması olduğu gösterildi. 

‘YAŞAM SÜRELERİ 2-3 AY ARALIĞINDA’

Makalede, ‘Dünya çapında, Akdeniz havzasındaki son derece verimli ve sığ Adriyatik Denizi (ve özellikle kuzey kısmı),büyük deniz müsilajlarından ciddi şekilde etkilenen alandır. Müsilaj ilk kez 1729’da burada rapor edildi ve başlangıçta balık ağlarının tıkanmasına neden olduğu için ‘kirli deniz fenomeni’ olarak tanımlandı. O zamandan beri, müsilaj varlığı farklı zamanlarda rapor edilmişti, ancak son 30 yılda bu fenomenin sıklığı önemli ölçüde artmıştır. Yüzeyde veya su sütununda yüzen deniz müsilajları uzun bir yaşam süresi (2-3 aya kadar) gösterebilir. Deniz dibine yerleştikten sonra ise agregalar tortuları kaplar ve bazı durumlarda kilometreler boyunca uzayarak organizmaların oksijensiz kalmasına neden olabilir. Bunun sonucunda bentik organizmaların (en dipteki) boğulması, turizm ve balıkçılığa ciddi ekonomik zararlar verir’ ifadeleri yer aldı. 

‘ANALİZLER, DEVASA BAKTERİ VE VİRÜS BOLLUKLARIN VARLIĞINI ORTAYA ÇIKARDI’

Makalede iklim değişikliklerinden bahsedilerek, ‘Son 60 yıldaki sıcaklık değişimlerinin analizi, müsilaj oluşumunun iklim değişikliği ile önemli bir ilişki göstermiştir. Öte yandan, deniz müsilaj örnekleri üzerinde yaptığımız mikroskobik analizler, devasa bakteri ve virüs bollukların varlığını ortaya çıkardı. Müsilajdaki bakteri ve virüs bolluklar, çevreleyen deniz suyundan önemli ölçüde daha yüksekti’ denildi. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir