İklim değişikliği etkiledi, arıcılar umduğunu bulamadı

Elazığ’da hoş geçen kış ile bahar aylarında umutlanan ve hasatta rekor bekleyen arıcılar, bu yıl da umduğunu bulamadı. İklim değişikliği nedeniyle vakitsiz esen rüzgarlar, ani yağışlar, çok sıcaklar, dolu üzere hadiseler bitki örtüsünü ve buna bağlı olarak bal üretimini olumsuz etkiledi.

Ülke genelinde olduğu üzere Elazığ’da da bu yıl bol yağışlı kış ve bahar ayları yaşandı. Geçen sene yaşanan kuraklık ve toz taşınımıyla son 10 yılın en düşük randımanını alan ve bu yıldan çok ümitli olan arıcılar umduğunu bulamadı. İklim değişikliği nedeniyle endemik bitkilerde adaptasyon sorunu yaşanırken, tekrar vakitsiz esen rüzgarlar, ani yağışlar, çok sıcaklar ve dolu üzere meteorolojik olaylar bitkileri olumsuz etkiledi. Bu durum paralel olarak kentte 100 bin kovan ile faaliyet gösteren bin 100 arıcıyı da olumsuz etkiledi. Kovan başı 6 ile 8 kilo bal alınırken, 500-600 ton ortası rekolte bekleniyor.

“BAŞ HASADI NOKTASINDA UMDUĞUMUZU BULAMADIM”

Elazığ ortalamasına bakıldığında kovan başına 12 kilogram bal alınması gerektiğini belirten Elazığ Arı Yetiştiricileri Birliği Lideri kimyager Fırat Canbay, “Türkiye genelinde bu ortalama 15 kilogramda gerçekleşiyor. Geçen yıl bu bölgede 4 ile 6 kilogram civarında kovan başına bir randıman elde ettik. Bunun da bölgedeki rekolteye yansıması ortalama 500 ton civarında oldu. Bu yıl da bal sağım dönemine girdik. Geçen yıldan bir farkı yok. Geçen yıl nasıl makûs geçtiyse bu sene de aksilikler sonucunda sağımdan çok beklentimiz kelam konusu değil. Hoş bir kış mevsimi yaşamıştık. Arıcılık kesimi açısından çok olumlu gelişmeydi. Bahar ayları da nitekim hoş gelişti. Lakin geldiğimiz bal hasadı noktasında umduğumuzu bulamadık” dedi.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ÜZERİNDEKİ TESİRİNİ ARICILARIMIZ YAŞAMAKTADIR”

Bölgede bal hasadının başladığını aktaran Canbay, “Bizlerin alanda almış olduğu bilgi sonucunda bölgemizde bu sene takriben geçen yıla paralel bir randıman olduğunu görmekteyiz. Ortalama kovan başına 6 ile 8 kilogram bir randıman alıyoruz. Rekolte olarak da 500 ile 600 ton civarında bu bölgede bal alımı gerçekleştireceğiz. Bu noktaya gelmesine baktığımız vakit global ısınmanın iklim değişikliği üzerindeki tesirini arıcılarımız yaşamaktadır. Zira arıcılık dediğimiz vakit tabiat ile temaslı bir meslek. Arıcı ne kadar uğraş verirse versin, emeğini işin içine katarsa katsın yüzde 75 tabiatın bir tesiri kelam bahsidir. Tabiattaki bitkinin nektar vermesi için tüm kuralların olgunlaşması lazımdır. Bu bölgedeki bal bitkisine baktığımız vakit endemik bir bitki üzerine ağırlaşmıştır. Yıllarca arıcılar ballarını bu endemik bitkilerden sağlamışlar. Şu anda bitkide adaptasyon sorunu yaşanmaktadır. Bilhassa bu endemik bitkilerden arıcılarımız problemsiz bir biçimde randıman alırken son yıllarda eser almada çok önemli kahırlar yaşanmaktadır. Global ısınmanın beraberinde getirdiği iklim değişikliği meteorolojide oluşan ekstrem olayların hepsini içine katmaktadır. Bilhassa vakitsiz esen rüzgarlar, anı yağışlar, çok sıcaklar, bunlar tabiattaki bitki örtüsü üzerinde olumsuz yansıması olmaktadır. Arı ne kadar yeterli olursa olsun balın geldiği kaynak bitkidir” diye konuştu.

“25 YILIN EN ÂLÂ İLKBAHARINI YAŞADIK ANCAK BAL DÖNEMİNDE TAM ZIDDI OLDU”

340 kovanla arıcılık yapan Levent Kenkül ise, “Sağım dönemi başladı. Bu dönem ilkbahar mevsimi çok âlâ geçti. Arıcılar olarak hepimiz çok umuluyduk. Son yılların en uygun yılı olarak bakılıyordu. Arıcılık yaptığım 25 yılın en uygun ilkbaharını yaşadık. Lakin bal dönemine gelince tam karşıtı oldu. 25 yılın en makus bal dönemi oluyor. İlkbaharda arı ne kadar bal getirmiş ise onunla yetindi. Dönemin başında bir yağmur, dolu geven çiçeğini yıkadı. Büyük bir ziyan verdi. O ziyan sonrasında da geven ve başka bitki örtüsünden arı bir şey alamadı. Geçen yıl da uygun değildi. Geçen yıl bahar güzel değildi, bal mevsimi güzeldi. Bu yıl ise tam zıt oldu. Artık bal mevsimi makus, ilkbahar düzgün geçti. İklim son yıllarda âlâ gitmiyor. İlkbaharda biz bir rekor kırarız dedik. 25 yılın en güzeli olur diye herkes o ümitle beklerken aksi köşe olduk” formunda konuştu. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.