Hukuksuz olduğunu düşündüğünüz vasiyetnameyi iptal edebilirsiniz!…

Paylaş

Bir kişinin hayata veda etmeden önceki son talep, istek ve arzularını içeren vasiyetname bazı durumlarda iptal edilebiliyor. Miras Hukuku Uzmanı Avukat Ali Erişen, vasiyetin hangi durumlarda iptal edilebileceği konusunda şu bilgileri verdi.

1. EHLİYETİ BULUNMADIĞI HALDE VASİYET DÜZENLEMİŞSE

Paylaş

1. EHLİYETİ BULUNMADIĞI HALDE VASİYET DÜZENLEMİŞSE

Vasiyetnameyi düzenleyen, kanunun koyduğu ehliyet şartlarına haiz olmadığı bir zaman diliminde vasiyetnamesini hazırlamışsa, hakları zedelenenlerin başvurusu üzerine mahkeme tarafından iptal edilebilir. Örneğin kişi Alzheimer hastası iken hazırladığı vasiyet geçersizdir. Ancak bu hastalığın tıp doktorları tarafından da onaylanmış olması gerekir.

Ancak bir kişi, vasiyetname düzenlediği anda ehliyete sahip ise, yaptığı bir vasiyet, daha sonra ehliyetini kaybettiği gerekçesiyle iptal edilemez. Vasiyetnamesini hazırlarken ehliyete haiz olmayan bir kişinin, daha sonra kazandığı ehliyet ise vasiyetnameyi geçerli kılmaz.

2. VASİYETNAME ZORLA HAZIRLATILMIŞSA

Paylaş

2. VASİYETNAME ZORLA HAZIRLATILMIŞSA

Miras bırakan; vasiyetnameyi baskı, korkutma veya zorlamayla düzenlemişse, hakları zedelenenlerin ya da ilgililerin başvurusu üzerine mahkeme tarafından iptal edilebilir.Ancak miras bırakan, korkutma veya zorlama etkisinden, yani iradeyi sakatlayan durumdan kurtulduğu andan başlayarak bir yıl içinde vasiyetnameden dönmediği takdirde vasiyetname geçerli sayılır. Bu nedenle zorlama sonucu imzalanan bir anlaşma söz konusu ise, bunun 1 yıl içinde iptal edilmesi gerekir. Aksi durumda vasiyet geçerli sayılır.

3. VASİYETNAMENİN KONUSU AHLÂKA AYKIRIYSA

Paylaş

3. VASİYETNAMENİN KONUSU AHLÂKA AYKIRIYSA

Vasiyetnamenin konusu, içerdiği hükümler ve eylemler bakımından hukuka veya genel ahlaka aykırı ise, mirasçılar veya ilgililerin başvurusu üzerine mahkeme tarafından iptal edilebilir. Örnek vermek gerekirse, vasiyeti hazırlayan kişi, parasıyla kumar borcunun ödenmesini ya da genelev açılmasını istemişse bu istek yerine getirilmeyerek vasiyetin iptali yoluna gidilebilir.

vasiyetname iptali vasiyetname nasıl iptal edilir vasiyetnameyi iptal etme yolları miras miras hukuku

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.