Gram altın 770 lirayı gördü! Uzmanlardan flaş yorum! (Altın fiyatlarında...

Gram altın 770 lirayı gördü! Uzmanlardan flaş yorum! (Altın fiyatlarında…

GRAM ALTIN 770 LİRAYA DAYANDI

Paylaş

GRAM ALTIN 770 LİRAYA DAYANDI

23 Kasım altın fiyatları… Altın fiyatları yatırımcıları tarafından dikkatle takip ediliyor. Geçtiğimiz günlerde 650 lira seviyesine kadar inen gram altın bugün 770 lira sınırına kadar yükseldi. İşte altındaki son dakika gelişmeleri…

ONS ALTININ FİYATI DÜŞTÜ

Paylaş

ONS ALTININ FİYATI DÜŞTÜ

Ons altının fiyatı ABD Başkanı Biden’ın açıklamaları sonrası düşüşe geçti. ABD Başkanı Joe Biden, dün Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında ABD Merkez Bankası Başkanlığına Jerome Powell’ı ve Başkan Yardımcılığına Lael Brainard’ı aday gösterdi. Başkan Biden’ın yaptığı bu açıklama sonrası, belirsizliğin ortadan kalkmasıyla ons Altın fiyatları sert geriledi.

FED KARARI DA TAKİP EDİLİYOR

Paylaş

FED KARARI DA TAKİP EDİLİYOR

Fed, yükselen enflasyonu frenlemek için faiz artırımına gideceği ihtimali altın tarafını da baskılamayı sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta 1870 dolar seviyelerinde işlem gören ons altın, faiz endişesi ve Biden’ın açıklamalarıyla birlikte 1802 dolar seviyesine kadar geriledi. Kısa sürede yüzde 4 civarında düşüş yaşayan ons altın için destek noktaları da çalışmaya başlamış oldu.

ONS ALTIN FİYATLARI

Paylaş

ONS ALTIN FİYATLARI

Ons altın fiyatları dün gün içerisinde 1849 dolar ile 1802 dolar seviyeleri arasında hareket ederken, yeni güne 1805 dolar seviyesinden başladı. Altının ons fiyatı, bugün içerisinde en yüksek 1812 dolar seviyesini; en düşük ise 1798 dolar seviyesini gördü. Ons altın, saat 11.56 itibarıyla yüzde 0.23 oranında düşüşle 1801 dolardan işlem gördü.

GRAM ALTIN YÜKSELİYOR

Paylaş

GRAM ALTIN YÜKSELİYOR

Gram altının fiyatı, dolar kurundaki harekete bağlı olarak tarihinin en yüksek seviyesini 770 lira seviyesine taşırken; saat 16.00 itibarıyla 740 lira seviyelerinde alıcı buluyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1201lira, Cumhuriyet altını da 4 bin 806 liradan işlem görüyor. Gram Altın fiyatları, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 656 lira seviyesinde hareket ederken; yeni güne 664 lira seviyeden başlamıştı.

23 KASIM ALTIN FİYATLARI

Paylaş

23 KASIM ALTIN FİYATLARI

Gram altın: 740Çeyrek altın: 1201Cumhuriyet altını: 4 bin 806Ons altın: 1790

UZMANLAR NE DİYOR?

Paylaş

UZMANLAR NE DİYOR?

Eral Karayazıcı – Inveo Portföy Fon Yönetim Müdürü:

ABD liderliğinde gelişmiş ülke tahvil faizlerinde yükselişin hız kazanması, geride kalan 6 haftada 1725 dolardan 1875 dolara kadar yükselen ons altında rotanın aşağı dönmesine neden oldu. Burada en etkili faktör şüphesiz ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 15-16 Aralık toplantısında varlık alımlarında kesinti hızını arttırması ve faiz artırım döngüsünü görece daha erken başlatması kaygısı. Gerçekleşir mi? Pekâlâ mümkün. Aralık ilk hafta açıklanacak ABD istihdam raporu ve başta PMI öncü göstergeler ekonominin sağlığı adına teyit edici gerçekleşmelere sahne olursa şahin bir Fed ile karşılaşabiliriz. Altın cephesinde 2021 yılını hatırlayalım dersek, aslında kalıcı bir yükseliş veya kalıcı bir düşüş yaşanmadı. Ağırlıkla 1700-1900 dolar bandında yatay bir seyre şahit olduk. Önümüzdeki yıl Fed etkisi ile ilk yarının ölçülü negatif (1625 dolar civarı test edilebilir) ikinci yarının ise pozitif geçmesi bence şansı daha yüksek olan senaryo. Bu nedenle ons altında önümüzdeki 6-7 aylık vadede yaşanabilecek değer kayıplarının bir alış fırsatı olarak görülebileceğini düşünüyorum.

Paylaş

Murat Özsoy – Biz Finansal Danışmanlık Kurucu ortağı:

ABD Başkanı Biden’ın, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Powell’ı yeniden aday göstermesi ve Başkan Yardımcılığına da Brainard’ı aday göstermesi sonrasında piyasalardaki soru işaretinin gitmesi ve tesis edilen güvenin ardından ABD dolar endeksinin 96 seviyesinin daha da üzerine çıkması sonucunda ons altında sert bir düşüş yaşandı. Bu sert düşüş akabinde 1805 dolar seviyesine kadar gerileyen ons altının bu seviyelerde pek kalıcı olacağını sanmıyorum. Küresel enflasyon baskılarının devam ettiği ortamda ons altın bu sert düşüş sonrasında yeniden bir toparlanma sürecine girecektir ancak bu toparlanma hızı dün yaşanan sert düşüş gibi ani bir toparlanma göstermeyebilir.

Paylaş

ABD Başkanı Biden’ın konuşması ile ABD dolar endeksi bu seviyeden daha da yukarılara 100 seviyesine kadar dayanabilecektir ve bu durum ons altının toparlanmasını geciktirecektir diye düşünüyorum, çünkü bir yandan ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde de bir yükseliş söz konusu. Bu toparlanmanın başladığına kanaat getirmemiz için ilk etapta 1821 dolar seviyesinin aşılmasını takip etmek gerekli. Gram altın tarafında ise, ons altının aksine 671 TL seviyelerine yükselişinin ardında, dolar/TL kurunun rekorunu tazeleyerek 11.50 TL seviyesinin üzerine çıkması var. Merkez Bankası’nın faiz indirme politikasının henüz sona ermediğini düşündüğümüzde kurdaki yukarı yön hareketinin devam edeceğini düşünüyorum. Bu durum da gram altın fiyatının 685 TL üzerine çıkma olasılığını şu aşamada kuvvetlendiriyor. Ons altındaki toparlanma ile birlikte gram altındaki kısa vadeli hedefi 690 TL olarak değerlendiriyorum.

türkiye ekonomi euro

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.