Gözler Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararında! Tahminler belli oldu

 

Eylül ayında faiz indirim döngüsüne başlayan Merkez Bankası, Eylül’den Aralık ayına kadar 500 baz puan indirerek politika faizini yüzde 19 seviyesinden yüzde 14’e kadar çekmişti. Peki Merkez Bankası yarın faiz değişikliğine gidecek mi? İşte detaylar…

Ekonomistlerin tahminlerine göre Merkez Bankası faizi yüzde 14 seviyesinde sabit bırakacak. Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Sefer Şener şu ifadeleri kullandı: “Bu hafta içerisinde hem Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) alınacak olan karar hem de daha öncesinde ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından alınmış kararlar göz önüne alındığında ayrıca küresel çapta enflasyonun geldiği boyut da düşünüldüğünde gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) da faiz kararını değerlendirirken bu yeni gelişmeleri göz önüne alması gerekmektedir.

Fed tarafından hızlı şekilde gerçekleştirilecek olan faiz artışlarının her ne kadar bu haftaki toplantıda 6 merkez bankası tarafından da gerçekleştirilmesi beklenmese de yine de önümüzdeki döneme ilişkin ECB’nin vereceği mesajlar şüphesiz Avrupa’daki faizin de yönünü belirleyecektir.

‘MERKEZ BANKALARINI SIKILAŞMA YÖNÜNDE TEŞVİK ETMEKTEDİR’

Diğer taraftan küresel çaptaki enflasyon gelişmeleri ve dolar endeksinin son 1 haftalık dönemde 100 seviyesini aşması gelişmekte olan ülke merkez bankalarını sıkılaşma yönünde teşvik etmektedir. Aralık ayındaki karar metninde TCMB yeni politikaları 3 ay boyunca izleyeceğini, bu politikalar ışığında aksiyon alacağını belirtmişti.

Gelinen noktada 3 aylık süre içerisinde herhangi bir faiz değişikliğine gidilmedi. Enflasyonun mart ayı içerisinde yüzde 61 seviyesini aşması politika faizi ile enflasyon arasındaki makası da oldukça yüksek seviyelere çıkarttı. Aslında bu aşamada Merkez Bankası’nın yeni birtakım aksiyon alması gerekli görülmektedir.

‘FAİZLERİN DEĞİŞMEMESİ MUHTEMEL’

Ancak hükümetin düşük faiz politikası göz önüne alındığında Merkez Bankası’nın bu haftaki toplantısında faizleri değiştirmemesi daha muhtemel gözükmektedir. Diğer taraftan hükümet politika faizini istediği düzeyde tutturabilmektedir. Fakat kredi faizleri enflasyonda göz önünde alınarak bankalar tarafından daha yüksek seviyelerde bulunmaktadır. Bunları da göz önüne aldığımızda Merkez Bankası’nın yeni bir aksiyon alması şüphesiz piyasalar tarafından yadırganmayacaktır.

Henüz belirlenmiş olan politikaların nihai sonuçları elde edilmediği için TCMB bu haftaki toplantısında da yüksek ihtimalle faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmeyecektir.”

FAİZ SABİT BIRAKILMIŞTI

Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi değiştirilmeyerek yüzde 14’te sabit bırakılmıştı.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.