Google Chrome tarayıcısında güvenlik açığı bulan araştırmacılar 765 bin TL ödül kazandı

Google Chrome, masaüstü ve taşınabilir dahil olmak üzere üç milyarı aşan kullanıcısı ile dünyada en çok kullanılan internet tarayıcısı. Bu nedenle Google Chrome tarayıcısındaki en küçük bir güvenlik açığı bile global çapta bir meseleye neden olabilir. 

Google, 21 Haziran’da Chrome tarayıcısı için yeni bir güncelleme yayınladı. Yeni güncelleme ile birlikte toplam 14 sorunun giderildiği söylendi. Lakin yeni güncelleme kusursuz değildi. Siber güvenlik uzmanlarından oluşan bir küme araştırmacı Google Chrome’nin yeni sürümünde kritik düzeyde güvenlik açığı tespit etti.

GOOGLE GÜVENLİK AÇIĞINI TESPİT EDEN ARAŞTIRMACILARA BİR SERVET ÖDEDİ

Araştırmacılar bu açığı Google’ye bildirdi. Goggle’de kısa bir incelemenin akabinde güvenlik açığını kabul etti ve araştırmacıların iye niyetlerine karşılık 44 bin dolar para mükafatı verdi. Ödül yeni kurla 765 bin TL’ye karşılık geliyor.

Google Chrome’deki güvenlik açığından ötürü olumsuz etkilenen hiç kimse yok. Google, açığın bildirilmesinden sonra süratle yeni bir güncelleme yayınladı.

Linux, Mac yahut Windows işletim sistemi fark etmeksizin Google tarafından yayınlanan her güncelleme azamî güvenlik için her vakit bekletilmeden yüklenmesi gerekiyor.

KAYNAK: FORBES

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.