Galatasaray Lisesi’nin tarihi yılan heykeli kayboldu, yerine kopyası yapıldı

Galatasaray Lisesi’nin İstiklal Caddesi’nde bulunan kapısındaki sağ ve sol tarafındaki sütunlarda yer alan ikiz yılan heykellerinden biri 3 ay önce kaybolmuştu. Okul yönetimi ve Galatasaray Lisesi Vakfı tarafından kayıp heykelin yerine kopyası yaptırıldı.

Mermer malzeme kullanılarak yapılan ve orijinali örnek alınarak hazırlanan yılan heykeli, metal pimler, halat ve yapıştırıcı kimyasalla yerine yerleştirildi. Ağırlığı 110 kilogramı bulan eser, sütuna 45 dakikada monte edildi.

150 yıllık olduğu tahmin edilen orijinal heykelin akıbeti ise bilinmiyor.

Heykelin yapımını üstlenen Heykeltıraş Ozan Dursun, “Okulun tarihinden süregelen burada yer alan bir heykel. Ya çalındı ya kırıldı. Vakıf vasıtasıyla bu heykelin yeniden restorasyonunu yaptık, bizden sonraki nesle aynı eserin bir kopyasını birebir yapmaya çalışarak buraya yerleştirmiş olduk. El işçiliği olduğu için yapan ustasından mutlaka farkı olacaktır. Aslında 19. yüzyıldan kalma bir eserin bugün kopyasını yapıyoruz. Mermer malzemeyle üretildi, yontu usulüyle. 1 aylık bir süreçte ürettik. 1 ay sonra eseri yerleştirmiş olduk. Şu110 kilogram gibi bir ağırlığı var” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir