G7’den OPEC’e petrol arzını artırma daveti

ABD, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin iklim, güç ve etraf bakanları, Almanya‘da düzenlenen toplantının akabinde ortak yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, bakanların iklim ve çevreyi tehlikeye atan, gezegen, hayatlar, geçim kaynakları ve gelecek jenerasyonlar üzerinde önemli tesiri olan krizleri ele almak için bir ortaya geldiği belirtildi.

Rusya‘nın Ukrayna‘da başlattığı savaşın memleketler arası güç piyasalarında güçlü tesirleri olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bunun petrol, gaz, kömür, mineraller ve dolaylı olarak elektrik, mal ve hizmetler ile besin fiyatlarında fiyat artışlarına yol açtığı aktarıldı.

Açıklamada, son yaşananların güç arz güvenliğine yönelik kıymetli risklere de yol açtığına işaret edilerek, “OPEC‘in oynayacağı kilit bir rol olduğunu kaydederek, petrol ve gaz üreten ülkeleri sorumlu bir halde hareket etmeye ve sıkılaşan milletlerarası piyasalara karşılık vermeye çağırıyoruz.” tabiri kullanıldı.

Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’dan gelen doğal gaza bağımlılığının azaltılmasının “özel bir aciliyet” arz ettiği vurgulanan açıklamada, mevcut krizin, arzı çeşitlendirerek pak, inançlı ve sürdürülebilir güç teknolojilerinin yaygınlaşmasını hızlandırarak ve güç verimliliğini artırarak Avrupa’nın Rusya’ya olan bağımlılığını azaltması için acil gereksinimi ve fırsatı vurguladığı kaydedildi.

Açıklamada, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) arzının Avrupa’daki boru çizgisi gazının mümkün arz kesintilerini azaltmada değerli rol oynayacağı belirtildi.

İklim değişikliği, biyoçeşitlilik kaybı ve kirlilikten duyulan derin tasaya de dikkat çekilen açıklamada, bu nedenle on yılda acil, kısa ve orta vadeli aksiyonlarda bulunulmasının taahhüt edildiği aktarıldı.

Açıklamada, 2035’e kadar karbondan arındırılmış elektrik dalına ulaşılmasının hedeflendiği belirtilerek, sonlu durumlar dışında bu yılın sonuna kadar fosil yakıt projelerine yönelik kamu takviyesinin de sona erdirilmesi taahhüt edildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.