Fransa’da 30 yıl sonra bayan başbakan: Elisabeth Borne misyona atandı

Fransa Başbakanı Jean Castex, hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a sunarak uzun vakittir beklenen kabine revizyonunun önünü açtı. Castex sonrası boşalan koltuğa 61 yaşındaki mevcut Çalışma Bakanı Elisabeth Borne atandı. Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Borne’un Başbakan olarak atandığı ve yeni hükümeti kurmakla görevlendirildiği belirtildi. Bu vazifeye 30 yıl sonra birinci kere bir bayan siyasetçi atanıyor.

Sol siyasetten gelen Borne, Macron’un birinci cumhurbaşkanlığı devrinde sırasıyla Ulaştırma Bakanı (2017-2019), Ekoloji Bakanı (2019-2020) ve Çalışma Bakanı (2020-2022) olarak misyon aldı. Borne, Fransa 5. Cumhuriyeti’nin ikinci bayan başbakanı oldu. Fransa’nın birinci bayan başbakanı eski François Mitterand periyodunda yaklaşık 11 ay Edith Cresson olmuştu.

Cresson, BFM televizyonuna verdiği demeçte, “Gerçekten diğer bir bayanın o konumda olmasının vakti gelmişti. Borne’un çok fazla tecrübeye sahip harikulâde bir insan olduğunu biliyorum. Bence bu çok uygun bir seçim” dedi.

Bu türlü profildeki bir başbakan, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde güçlü halde üçüncü sırayı elde eden ve 12-19 Haziran parlamento seçimlerinde geniş bir sol eğilimli koalisyon kurma fırsatına sahip olan çok solcu Jean-Luc Melenchon’a karşı Macron’un elini güçlendirebilir.

ELISABETH BORNE KİMDİR?

18 Nisan 1961’de dünyaya gelen Elisabeth Borne Fransa’nın en büyük okullarından biri olan Polytechnique mezunu. Macron’un bu misyon için “sosyal problemler, etraf ve üretim hususlarında güçlü olan birini” atamak istediğini biliniyordu. Borne, 2015’ten beri başkanlığını yaptığı devlete ilişkin toplu taşıma şirketi RATP’nin başkanlığından ayrıldıktan sonra başlayan hükümetteki macerası sırasında bu üç alanda da çalıştı.

Macron’un hükümetine katılmadan evvel Sosyalist Parti’de çok sayıda misyon alan Borne, Macron’la birlikte Ulaştırma Bakanı, Ekoloji Bakanı ve Çalışma Bakanı olarak vazife aldı. Fransa’nın ulusal devlete ilişkin demiryolu şirketi SNCF’nin ıslahatına öncülük etti. 2019’da Ekoloji Bakanı iken bisiklet dostu siyasetler uyguladı. Daha sonra Çalışma Bakanı iken işsizlik 15 yılın en düşük düzeyine, genç işsizliği ise 40 yılın en düşük düzeyine geriledi. Hiçbir vakit seçim kampanyası yürütmemiş Borne, bakanlığı sırasında sendikalara karşı sağlam bir müzakereci olarak prestijini yükseltti.

Teknokrat olarak görülen Borne’nin eski bir çalışanı kendisi hakkında “gerçek bir işkolik. Gece 3’e kadar çalışıp sabah 7’de tekrar işe dönebilen biri” diyor. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.