Fındığın kabuğu değerlendirilip iktisada katkı sağlanacak

Fındıktan çikolata üretimi gerçekleştiren çalışmaya imza atarak Kybele markasını ortaya çıkaran Lider Güler, artık de fındığın kapsül ve kabuğunun üreticiye ekonomik yarar sağlayacak eser haline gelmesi için iki kıymetli çalışmaya imza attı. Buna nazaran birçok bölümün ham unsuru özelliğini taşıyan fındık kabuğundan faal karbon üretiminin gerçekleştirilmesi için birinci adım atıldı.

Başkan Güler’in öncülüğünde fındık kapsülünden hayvan yemi üretimi gerçekleştiren makinenin üretimini gerçekleştiren Ordu Büyükşehir Belediyesi, fındık kabuğundan etkin karbon üretiminin birinci adımını attı. Yapılan çalışmayla fındık kabuğu üretici için başka bir gelir kapısı olacak.

ÜRETİM TESİSİ KURULUYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesi iştiraki ORTAR A.Ş. tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda fındığın kabuğundan etkin karbon üretmek gayesiyle Efirli Yerleşkesi içerisinde Faal Karbon Üretim Tesisi kurulması için düğmeye bastı. İçerisinde fındık kabuğu deposu, etkin karbon deposu, karbon üretim alanı, giyinme-dinlenme odaları, duş alanları, yemekhane, revir, iş güvenliği odası, müşavere, mescit ve güvenlik ofisinin yer alacağı tesiste güç üretimi de gerçekleştirilecek.

Ordu Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu’nun gelirini katma bedeli yüksek fındık eserleriyle artırmak istediklerini söyledi. Lider Güler, yılda üretilen fındığın yarısının ‘kabuk’ olduğuna dikkat çekti.

Güler, “Yıllık üretilen fındığın yaklaşık yarısı fındık kabuğu. Kabuk, Karadeniz’de yakarak güç elde etmek üzere kullanılır lakin biz ‘katma bedeli yüksek öbür eserlere dönüştürebilir miyiz’ diye düşündük. Fındık kapsülünden hayvan yemi ürettik. Ortaya çıkan eserin protein ve güç kıymeti açısından yüksek olan samandan daha bedelli olduğunu gözlemledik. Maliyetlerin yüzde 70’ini oluşturan yem konusunda alternatif olarak üretilen fındık kapsülünden kaba yemin Ordu iktisadına birinci basamakta 150 milyon lira katkı sağlanmasını amaçlıyoruz” dedi.

BİRÇOK BÖLÜMÜN HAM MADDESİ

Bu hedefle etkin karbon üretimi gerçekleştireceklerini kaydeden Lider Güler, şu bilgileri verdi:

“Aktif karbon yüzey kimyası kuvvetli, su, besin, eczacılık ve kimya, hatta nükleer dalda kullanılan bir eser. Daha evvelden de yaptığım çalışmalar vardı ve fındık kabuğundan faal karbon yapalım diye düşündük. Bu manada fındık kabuğundan deneme emelli faal karbon ürettik ve farklı Üniversite Laboratuvarlarına ve de TÜBİTAK’a gönderdik. Elde ettiğimiz sonuç başarılı olunca bunun tesisini burada kurarak ilimiz ve ülkemiz iktisadına kazandırmaya karar verdik. Böylelikle bir ihracat kalemi olarak da hem ithalatı önlemiş olacağız hem de ihracata dönük hareket ederek fındığın burada değerlendirilmesini sağlamış olacağız. Bu bakımdan bir taşla birkaç kuş vurmuş olacağız. Ordu, yaptığımız daha önceki çalışmalarla hem etkin karbon hem bentonit hem de borla ilgili kimyasallara yük veren bir vilayet durumuna geçmiş oluyor. Burası birebir vakitte katma bedeli yüksek uç eserlere örnek çalışmalar yapan bir vilayet durumunda olacak.”

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.