Filistin 4 Ülkenin Büyükelçisini Çağırdı

Filistin Dışişleri Bakanlığı İngiltere, Avusturya, Çekya ve Bulgaristan büyükelçilerini bakanlığa gelmesi konusunda çağrıda bulundu.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi ve 74. Dünya Sağlık Asamblesinde Filistin ile ilgili uluslararası kararlarda olumsuz oy kullanan ülkelerin büyükelçilerini bakanlığa gelmelerine çağrıda bulundu, protesto notası verildi.

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Yardımcısı Emel Cadu, çağrılan büyükelçilere Filistin yönetiminin bu oylamada İsrail yönetimine olumlu yaklaşılmasından dolayı yaşadığı şaşkınlığını ifade etti.

Bakan Yardımcısı Cadu, elçilere ülkelerinin sözü edilen yaklaşımları ile ilgli “İsrail’e işgali daha da derinleştirmesi için alan tanıdığını ve cezadan kaçma kültürünü güçlendirdiğini” söyledi.

ALMANYA BÜYÜKELÇİSİ DE ÇAĞIRILACAK

Filistin Dışişleri Bakanı’nın protesto sesleri, ülkelerindeki dışişleri bakanlarına aktarmak üzere elçilere teslim eden Cadu, elçilerden uluslararası oylamada Filistin aleyhine oy kullanmaları sebebiyle bakanlıklarından açıklama talep etti. Açıklamada, 3 Haziran Perşembe günü Almanya Büyükelçisi’nin de bakanlığa çağrılacağı vurgulandı.

TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi (İHK),27 Mayıs’ta Cenevre’deki oturumunda İsrail’in insan hakları ihlallerini soruşturmak için acil bir biçimde bağımsız uluslararası soruşturma komisyonu kurulmasını içinde kararı kabul etmişti.

26 Mayıs’ta toplanan 74. Dünya Sağlık Asamblesinde (DSA) Türkiye’nin de destek verdiği, işgal altındaki Filistin topraklarındaki sağlık şartlarına ilişkin karar tasarısı, İsrail’in aleyhte çabalarına rağmen kabul edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir