Fatih Dönmez: 6 ayda doğalgaz sübvansiyon ölçüsü 150 milyar liraya ulaştı

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, AK Parti İstanbul Vilayet Başkanlığı tarafından düzenlenen “Yüz Yüze 100 Gün Programı” kapsamında Beykoz ilçesinde vatandaşlarla ve partililerle buluştu.

Buradaki konuşmasında güç fiyatlarında yaşanan yükselişi aktaran Bakan Dönmez, bilhassa doğalgazı vatandaşa daha uygun götürebilmek için yapılan çalışmaları ve uygulanan sübvansiyon tutarını aktardı.

“İlk 6 ayda doğalgaz sübvansiyonu 150 milyar lira”

Dönmez, global fiyat artışlarından vatandaşı korumak için çabaladıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

“İlk günden bu yana Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyetiyle ve talimatıyla bunu mümkün olduğu kadar kendi kaynaklarımızdan ve bütçemizden karşılayacağız. Vatandaşımıza bunu en az biçimde yansıtmaya çalışacağız. Gerçekten geçtiğimiz yıl elektrik ve doğal gazda uyguladığımız sübvansiyon ölçüsü 100 milyar liraya ulaşmıştı. Bu yıl yalnızca doğal gazdakini söyleyeyim. Birinci 6 ayda sübvansiyon fiyatımız 150 milyar lira oldu. Yaklaşık olarak, birinci 6 ayda kişi başı 1800 – 2 bin liralık bir katkı sağladık. 4 kişilik bir aile örneğinden birinci ayda 7-8 bin lirayı vatandaşımıza yansıtmadan kaynağında karşılamış olduk. Bu, ikinci yarı yılda da tıpkı formda devam edecek.”

“Doğalgazı vatandaşa ulaştırmak için canla başla çalışıyoruz”

AA’nın haberine nazaran, buradaki konuşmasında Dönmez, doğalgazı vatandaşa ulaştırmak için canla başla çalıştıklarını belirterek, “İstanbul’da birinci vazifeye geldiğimizde doğalgaz abone sayısı 110 bindi. Sayın Cumhurbaşkanımız belediye başkanlığı vazifesini devrettiğinde 1 milyonu aşmıştık. İşte bu takımlar, dün İstanbul’da tüm köyler dahil doğalgazı nasıl götürdüyse tıpkı önderimizin talimatıyla 81 ilin tamamı doğalgaza kavuşmuş durumda. 2002’de yalnızca 5 vilayette ve 50’nin üzerinde ilçede doğalgaz vardı. Artık 81 ilin tamamında 650’nin üzerinde yerleşim ünitesinde doğalgaz kullanıyoruz.

Nüfusumuzun yüzde 80’i doğalgaza kavuştu

Nüfusumuzun yüzde 80’i doğalgaza kavuşmuş durumda.” diye konuştu.

“Küresel güç fiyatları katlandı”

Türkiye’nin geçen yıl yaklaşık 60 milyar metreküp doğal gaz kullandığına işaret eden Dönmez, bunun tamamının ithal kaynaklardan karşılandığını vurguladı.

Dünya genelinde gücün gündemin birinci sırasında yer aldığını anlatan Dönmez, “Hamd olsun, ülkemizde ne güç kaynakları açısından ne de besin kaynakları açısından külfet yaşanmadı. Hatta global besin meselesinin tahlilinde Sayın Cumhurbaşkanımızın üstlenmiş olduğu misyonu bizi seven sevmeyen herkesin takdir ettiğini de gördük. dedi.

“Küresel manada güç fiyatları artıyor”

Enerjide global manada fiyat artışlarının yaşandığını anımsatan Dönmez, “Yaklaşık 25-30 yıldır bu kesimin içindeyim. Fiyatları da piyasaları da yakından takip ederim. Bu türlü bir artışın yaşandığını ben hatırlamıyorum. 2 sene evvel bin metreküp doğalgaz 150 dolardı. Artık yaklaşık 2 bin 500 dolar. İki hafta evvel 3 bin 500 dolarlara kadar çıkmıştı. Petrolün varil fiyatları salgın periyodunda 50 doların altına gerilemişti, 140 dolara çıktı. Artık de 90-100 dolar bandında bir fiyat seyri kelam konusu.” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.