‘Eşme eriği’nde çiftçilerin hasat mesaisi başladı

Meyve üretimi olan Sapanca Gölü’nün kuzey kıyısındaki Eşme’de 500 dolayında çiftçi, yaklaşık 2 ay boyunca erik toplamak için ağır mesai harcıyor.

Bahçede kasalara doldurularak traktörlerle D-100 kara yolunun kenarındaki mezat alanına indirilen eserler, burada kamyonlara yüklendikten sonra yüklü olarak İstanbul’daki satış noktalarına gönderiliyor.

İnce kabuklu, bol sulu ve şekerli olması hasebiyle talep gören “Eşme eriği”ni üretici, kilogramı 10 ila 20 liradan satıyor.

Erik hasadından 3 bin 500 ton rekolte bekleniyor.

BÖLGEDEKİ ERİK ÜRETİMİ AYVAYI GEÇTİ”

Eşme Mahallesi muhtarı Selim Günay, son yıllarda bölgedeki erik üretiminin ayvayı geçtiğini söyledi.

Geçen yıl berbat hava kuralları nedeniyle istedikleri mahsulü alamadıklarını lisana getiren Günay, hava koşullarının elverişli olması sayesinde bu yıl geçen yılın iki katı erik olduğunu kaydetti.

Günay, hasadın kastarca eriğiyle başladığını, peşinden kara papaz, erken kasım ve ağustos papazının geleceğini anlatarak, “Mezat alanından büyük kentlere her gün 100 ton erik gönderiyoruz. Haziran ayı boyunca bu halde devam eder ve kastarcanın bitmesiyle 30 tona düşer. Bu yıl erikte rekoltenin yaklaşık 3 bin 500 ton olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Kastarca eriğinin ince kabuklu, bol sulu ve çok lezzetli olduğunu lisana getiren Günay, bölgede yetişen meyvelerin kaliteli ve randımanının yüksek olmasında Sapanca Gölü’nden kaynaklanan mikroklima tesirinin büyük rolü olduğunu söz etti.

Bölgede en fazla üretimi yapan Mazhar Aşkın, erik üretiminin zahmetli olduğundan bahsederek, eserin tarladan direkt tüketiciye ulaştırılması halinde yurttaşın daha ucuza yiyebileceğini kelamlarına ekledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.