Ekonomik kriz bunu da yaptırdı: Kıyafetler de yatırım aracına dönüştü

Tüm dünyada yaşanan yüksek enflasyon, tüketim alışkanlıklarında da kıymetli değişimlere yol açtı. Bu değişimlerden biri de gereksinim dışı tüketimde yaşanan artış. Salgın periyodunda stok eğilimi olarak karşımıza çıkan kelam konusu gelişme, şimdiler de fiyat hassasiyeti nedeniyle tekrar kendini gösterdi. Daima artan fiyatlar, konut ve arabanın akabinde hazır giysisi de yatırım aracı yaptı. Bu durum perakende bölümünde muhtaçlık dışı tüketimi tetiklerken, ikinci el piyasasında da hareketliliğe yol açtı.

İNDİRİME GİREN KIŞLIK ÖRÜNLERDE TALEP PATLAMASI YAŞANIYOR

Ürünlere artırım geleceği ve bir daha birebir fiyata bulamayacağı tasası ile hareket eden tüketiciler, araba ve gayrimenkulde olduğu üzere ayakkabıdan kıyafete kadar birçok esere de yatırım aracı gözü ile bakmaya başladı. Kesim temsilcileri, vatandaşların kelam konusu eğiliminin ikinci el eser satan platformlara da ilgiyi artırdığını lisana getirdi. Dünya’dan Yener Karadeniz’in haberine nazaran bu nedenle indirim dönemine girilen hazır giysi ve ayakkabı dallarında bilhassa kışlık eserlere talep dopingi yaşandı.

ABD’de geçtiğimiz ay yapılan bir araştırma da bu durumu doğruluyor. İngiltere merkezli küresel bilgi tahlili ve danışmanlık şirketi GlobalData tarafından yayınlanan rapora nazaran, global ikinci el eşya pazarı bu yıl 24 büyüyecek.

“CİRODA DÜŞÜŞ BEKLERKEN ZIDDI YAŞANDI”

Türkiye’de 184 üye firmaya ilişkin 465 marka ve 59 bin mağazayı temsil eden Birleşmiş Markalar Derneği Lideri Sinan Öncel de bu durumu doğrulayan isimlerden biri. Öncel, derneğe üye firma yöneticilerinin yaşanan ekonomik belirsizlik ortamında cirolarda düşüş beklerken bunun tam bilakis yaşanan artışın kendilerini şaşırttığını söyledi.

“KISIR BİR DÖNGÜ DURUMU KELAM KONUSU”

Öncel, şunları söyledi: “Bu durumun sebebine baktığımızda tüketicilerin artırım gelecek beklentisi ile süratli tüketim eserlerine talep gösterdiğini görüyoruz. Tuvalet kağıdından sabuna, besin eserlerinden konut eşyasına kadar birçok eser ilerde bu fiyata bulunamayacağı ve ilerde kullanırım fikri ile şimdilerde büyük uzunluklarda ve yüksek adetlerde alınıyor. Muhtaçlıklar erkene çekiliyor. Kelam konusu gelişme talep enflasyonuna yol açıyor. Kısır bir döngü durumu kelam konusu. Talep, fiyat artışlarını da beraberinde getiriyor. Enflasyonist beklentiyi kırmak lazım. Vatandaş bu kısır döngüye girmiş durumda”.

“KULLANMASAM SATARIM KANISI İLE HAREKET EDİYOR”

Hazır giysi ve ayakkabıda da emsal bir durumun yaşandığını kaydeden Öncel, şöyle devam etti: “Birçok eserde olduğu üzere hazır giyside de kışlık eserlere talep kelam konusu. Vatandaşlar, eserlere bir manada yatırım aracı olarak bakıyor. ‘Kullanmasam satarım ya da kullanıp daha sonra satarım’ kanısı ile hareket ediyor. Bu da ikinci el eser satış platformlarında hareketliliğe yol açıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.