CHP’nin polis intiharları önergesi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi

CHP’nin polis intiharlarının sebeplerinin araştırılması için araştırma kurulu kurulması hedefiyle Meclis gündemine getirdiği önerge, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun polis intiharlarıyla ilgili verdiği önergelerin tamamına matbu cevap gönderdiğine dikkat çeken Murat Bakan, “Sizin için intihar eden polislerin istatistikten öte bir manası yok. Süleyman Soylu’nun verdiği cevapların tamamı matbu cevaplar var, hepsi ruhsuz, duygusuz.

Her başka polis için birebir cevabı vermiş. Bu çocuklar, boğazda yalısı olanların çocukları değil, o lüks yaptığınız TOKİ konutlarında, rezidanslarda oturanların çocukları değil; o polisler bu ülkenin esnafının, çiftçisinin, memurunun, köylüsünün çocukları, bu vatanın evlatları. Ve o polislerin hepsinin bir kıssası var” diye konuştu.

CHP’li Bakan kelamlarını şöyle sürdürdü:  “24 yaşında hayatının baharında, canına kıyan Semanur, bıraktığı notta, ‘Ben mesleğime aşıktım, küçük düşürdüler, tükendim, ruhumu erittiler, Allah’ım sen yardım et’ demişti. 28 yaşında, hayatına son veren Cumhurbaşkanlığı muhafazası Mehmet Ali, ‘Personelini aşağılamak, tehdit etmek, meslekten etmek, küçük düşürmek, yalancı pozisyonuna koymak en güzel yaptığınız iş olsa gerek.

Her insanın bir gururu vardır ve ben o lafları kaldıramadım’ demişti. Arkadaşının yerine Mezitli AK Parti İlçe Başkanlığında nöbet tutan Nagehan… Diyor ki amiri,  ‘Sen sokak bayanı üzere sokak bayanı ağzıyla konuşuyorsun’ ve AKP ilçe sekreterinden özür diletiliyor. Müdürüne diyor ki ‘”Müdürüm, ben ay yıldızlı üniforma taşıyan onurlu bir Türk polisiyim’ birkaç gün sonra intihar ediyor.

“SİZİN İÇİN İNTİHAR EDEN POLİSLERİN İSTATİSTİKTEN ÖTE MANASI YOK”

Sizin için intihar eden polislerin istatistikten öte bir manası yok. Şu elimdeki evrakta onlarca polis intiharıyla ilgili verdiğim soru önergesi ve Süleyman Soylu’nun verdiği karşılıkların tamamı matbu cevaplar var, hepsi ruhsuz, duygusuz. Her başka polis için tıpkı cevabı vermiş. Yani bunların başka ayrı beşerler olması, bunların anaları, babaları, kardeşleri, evlatları… Bunların hiçbir kıymeti yok, hepsi birebir karşılıklar. Bu çocuklar, boğazda yalısı olanların çocukları değil, o lüks yaptığınız TOKİ konutlarında, rezidanslarda oturanların çocukları değil; o polisler bu ülkenin esnafının, çiftçisinin, memurunun, köylüsünün çocukları, bu vatanın evlatları. Ve o polislerin hepsinin bir kıssası var.

Geçen hafta ardında bir not bırakarak hayata veda eden Alparslan Soylu, o notunda nasıl bir amir tahakkümüne uğradığını, nasıl hakaretlere uğradığını anlatıyor. Babasını aradım, Tayyip ağabey, bana dedi ki ‘Ben otuz sene çelik yeleği sırtında taşımış bir özel harekât polisiyim. 4 evlat büyüttüm, ikisi polis, birisi güvenlik müdürü, birisi anaokulu öğretmeni; onlara haram lokma yedirmedim, başımı sokacak meskenim yok. 28 yaşında aslan kesimi evladımı toprağa verdim.’ Alparslan bıraktığı bildiride ne diyor, biliyor musunuz? ‘Ben aç yaşarım, susuz yaşarım lakin onuruma, onuruma, davama yapılan aşağılamayla yaşayamam’ diyor. Bu çocuk bu formuyla canına kıydı ve işaret ettiği amirleri hâlâ vazifede.

Semanur, Mehmet Ali, Nagehan, Alparslan ve başkaları; yüzlerce polis intihar etti. O polisler intihar etmedi, o polisler öldürüldüler. Biz buradan haykırdık ‘bu Meclis araştırması önergesine ‘evet’ oyu verin yoksa sorumlusu siz olursunuz’ dedik. Bu bir cinayet ve cinayetin faili sizsiniz,  cinayetin faili Süleyman Soylu. Her polis intiharından siz sorumlusunuz. Bugün bu meclis araştırması önergesine de olumlu oy vermeyin, her polisin intiharından siz sorumlusunuz!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.