Cezayir'de Genel Seçim Sonuçları Belli Oldu! Kazan...

Cezayir’de Genel Seçim Sonuçları Belli Oldu! Kazan…

Posted by

Cezayir’de cumartesi günü yapılan genel seçimlerin sonucu belli oldu. Yapılan açıklamaya göre seçimi Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin aldı.

Cezayir’de seçimleri yöneten Bağımsız Ulusal Seçim İdaresi (ANİE) Başkanı Muhammed Şerfi, basın toplantısı düzenledi. Şerfi toplantıda 12 Haziran’da yapılan genel seçimlerde kimin kazandığını açıkladı. 

Cezayir’de 12 Haziran’da yapılan genel seçimin sonuçları açıklandı. Cezayir’de seçimleri yöneten Bağımsız Ulusal Seçim İdaresi (ANİE) Başkanı Muhammed Şerfi, seçimleri 105 sandalye ile Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin aldığı bildirildi. Ulusal Halk Meclisindeki 407 koltuğun dolması için cumartesi günü seçim yapıldı. Şerfi, UKC’nin, 407 koltuktan 105’ini aldığını bildirerek resmen seçimi kazandıklarını açıkladı. 

CEZAYİR’DE SEÇİM MARATONU

Şerfi, İslami eğilimli Barış Toplumu Hareketi’nin 64, Bağımsızların 78,  Demokratik Ulusal Birlik (RND) partisinin ise 57 sandalye kazandığını açıkladı.

UKC, Celfa vilayetinde, 13 olan parlamentonun tüm sandalyelerini kazandı. Musteganim şehrinde ise 8 olan tüm sandalyeleri de Ulusal Bina Hareketi tarafından alındığını belirtildi.

YENİ MECLİS GENÇLERDEN OLUŞACAK

Şerfi, parlamentonun çoğunluğunun kadınlar ve gençlerden oluşacağını belirtti. Yeni getirilen açık liste sistemiyle halkın parlamentoda temsil düzenlemesine izin verildiği açıklandı. 

Cezayir’ deki genel seçimlerde Ulusal Halk Meclisindeki 407 temsilciyi seçmek için oy kullandı. Ülkede oy kullanan seçmen sayısı 20 milyonken sadece yüzde 30.2’si oy kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir