Bu Kadar Korkma Nikos Dendias! Uslu Durursanız Siz…

Yunan dışişleri bakanı Nikos Dendias, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücünün Doğu Akdeniz’deki yansımasına dair açıklamalarda bulundu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ülke basınından Parapolitika’ya Atina-Ankara ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin bölgesindeki başarılı askeri varlığı, Yunanistan’ı endişe ve korku yarattı. Yunanistan’ın etekleri tutuşmaya başladı.

TÜRKİYE’NİN SİLAHLARI SORULDU

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Atina ziyaretine dair Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ”Türk Dışişleri Bakanı’nın ziyareti, iki ülke arasındaki iletişim kanallarının güçlendirilmesine yönelik bir adım oldu.” ifadelerine yer verirken açıklmasına devam etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’a, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin teçhizat ve modernizasyonu anımsatıldı. ”Yunan hükümeti bu konuyla ilgileniyor mu?” sorusu da soruldu. 

YUNANİSTAN’I ENDİŞELENDİRİYOR

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ”Türkiye’nin harekatlarda kullanabileceği ve Doğu Akdeniz’deki güç dengesini bozabilecek sistemlere sahip olması, hem Yunanistan’ı hem de bölgedeki diğer tüm ülkeleri endişelendiriyor.” sorulan soruya bu şekilde cevap verdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’nin rolü konusunda aynı endişeleri ifade eden ve Doğu Akdeniz ülkelerinin çoğu ve Körfez ile iş birliğini güçlendirdiklerini belirtti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ”Ama net olmak istiyorum: Yunanistan kimseye karşı ittifak kurmuyor. Aksine, iyi komşuluğun temel kurallarına uyan tüm ülkelerle iş birliğine açığız.” ifadelerine yer verdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN-MİÇOTAKİS GÖRÜŞMESİ

Belçika’nın başkenti Bürksel’de 14 Haziran tarihinde gerçekleşecek olan NATO Zirvesi’ne dikkat çeken Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis arasında yapılacak ikili görüşmeye dair soruya da yanıt verdi. 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ”Başbakan Miçotakis’in Türk Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmede, NATO Zirvesi’nde görüşme yapılması konusunda mutabık kalındı. Bu toplantı, iki taraf arasındaki iletişim kanallarının sürdürülmesinin bir parçası.” diye açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir