Böylesi ilk kez görüldü! Resmen kıyamet alameti

Paylaş

Orta Asya’nın çoğunda olduğu gibi Kazakistan’ın batısında da kuraklık aylardır kendini hissettiriyor. Kuru bir kış ve baharın ardından haziranda gelen sıcak dalgası, zaten yetersiz olan su ve yiyecek rezervlerini iyice kuruttu.

Paylaş

Hayvanların besinsiz kalması, toplu ölümlere yol açtı. Atlar, inekler ve koyunlar yaşamını yitirirken bundan en çok etkilenen de kendi hayatlarını onlarınkine bağlayan küçük toprak sahipleri oldu.

Paylaş

Ülkenin batısındaki bir köyde yaşayan 70 yaşındaki Gabidolla Kalinbayuly, bu yaz yaklaşık 20 atını kaybettiğini söyledi. 150 başlık sürüsününse beslenemediği için her an hastalanabileceğini ifade etti.

Paylaş

Dünya çapında ortalama sıcaklıklar artarken olağanüstü sıcak dalgaları da daha sık yaşanıyor. Bilim insanları hayvanların uyum sağlayıp hayatta kalma kabiliyeti konusunda endişeli.

Paylaş

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden iklimbilimci Nerilie Abram, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: Daha fazla sıcak dalgası yaşanacak, daha da beter olacaklar. Sıcak dalgaları sadece rahatsız edici değil, aynı zamanda insanlar ve hayvanlar için ölümcül de.

Paylaş

Önde gelen buğday üreticilerinden Kazakistan son yıllarda kuraklık ve yangınlar yüzünden daha az üretim yapıyor. Birleşmiş Milletler’e göre, stepleri ve çölleriyle bilinen ülkenin yüzde 75’ine yakını, ekolojik dengenin bozulması riskiyle karşı karşıya. Bu durumun olağan şüphelisiyse iklim değişikliği.

Paylaş

Ülkenin batısındaki Mangistau eyaletinde sivil aktivist Zhanibek Kozhyk, geçen ay Radio Free Europe’a bölgedeki yaşlı insanların böyle bir kuraklığı daha önce hiç yaşamadıklarını söyledi.

Paylaş

Mangistau öncelikle çöldür ancak bazı bölgelerde hayvancılık mümkün. Kozhyk, bazı çiftçilerin otların kuruması ve kötüleşen koşullar nedeniyle saman ve tahıl fiyatlarının artması nedeniyle hayvanlarını suya batırılmış yırtık kartonlarla beslemeye başvurduklarını söyledi.

Paylaş

Ülkenin batısındaki Mangistav’da binlerce hayvanın öldüğü tahmin edilirken yaşlılar da daha önce böyle bir kuraklık görmediklerini söylüyor. Geçen ay Kazakistan yönetimi, saman ve yemlik tahılların ihracatını yasaklayarak çiftçilerin hayvanlarını besleyebilmelerini sağlamaya çalıştı.

Paylaş

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, önemli bir buğday üreticisi olan Kazakistan, son yıllarda ‘kuraklık ve yangınlardan kaynaklanan düşük mahsul verimine’ maruz kaldı.

Paylaş

Yardım gruplarına göre ülkenin güney ve batısındaki Mangistau, Kızılorda ve Türkistan illeri en kötü etkilenen bölgeler arasında yer alıyor.

Paylaş

Ocak 2019’da da Avustralya’nın taşrasında aşırı sıcak hava dalgası sırasında düzinelerce vahşi at öldü. BBC’nin haberine göre korucular ölü ve ölmekte olan hayvanları kurumuş bir su birikintisinde buldu. INDEPENDENT TÜRKÇE

sıcaklık küresel ısınma ölümler hayvan öümleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir