Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için izlenebilecek birçok yol vardır. Güçlü bir bağışıklık sistemi ile vücut sağlığını korumak mümkündür. Özellikle viral enfeksiyonlara yakalanma risklerini ortadan kaldırmak hem de hayat kalitesini yükseltmek bağışıklık sistemini güçlü tutmaktan geçer. Peki bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalıyız?

Bağışıklık sistemini ne etkiler?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için öncelikle bunun tabiri caizse bir takım oyunu olduğunun farkına varmamız gereklidir. Bağışıklık kendi başına bir dokuyu ya da organı temsil etmez. Bağışıklık sistemi en küçük yapı taşımız hücrelerden organlara kadar bütün vücudumuzun etkin olarak rol aldığı bir süreçtir. Tüm vücudu ilgilendiren ve tüm vücut bölümlerinin birlikte oluşturduğu bu sistemin güçlendirilmesi de dengeli ve sıkı bir uyum ile mümkündür.

Yapılan klinik araştırmalar sonucunda bağışıklığın sürdürülen yaşam tarzı ile doğrudan bir bağlantısı olduğu sonucu kesin olarak kanıtlanmamıştır. Fakat yaşam tarzının vücut üzerindeki etkilerinin uzun vadeli etkileri ayrıntılı bir şekilde araştırılmaktadır. Bu araştırmalardan bazıları da göstermektedir ki yaşam tarzı bağışıklık sistemini doğrudan değil, vücutta meydana getirebileceği değişiklikler ile dolaylı olarak etkilemektedir.

Bununla birlikte bağışıklık sistemini doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen başka faktörler de mevcuttur. Stres, vücutta meydana getirdiği olumsuz etkilerle ciddi bir bağışıklık baskılayıcısıdır. Stres dışında düzensiz beslenmenin de vücudun yeterli miktarda alması gereken su, vitamin, mineral vb.nin eksikliğine yol açabileceği için yine bağışıklık sistemine olumsuz etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. Bağışıklık sisteminde yaşın da büyük bir önemi vardır. İlerleyen yaş bağışıklık sisteminin güçlü çalışmasına yardımcı olan bazı organların eskisi gibi çalışmamasından ötürü sistemi olumsuz etkiler. Ayrıca sağlıksız bir vücudun kaynağında yatan başlıca nedenlerden biri olan hareketsizlik… Hareketsiz bir yaşam da damarlardaki kan akışına, damarlara ve bu nedenle de organlara etkileriyle bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilmektedir.

Bağışıklık sisteminin güçlü olduğunu nasıl anlarız?

Bağışıklık sisteminin kendi başına bir organ tarafından temsil edilmediğini, adından da anlaşılacağı üzere bir sistem olduğunu belirtmiştik. Peki insan vücudundaki sistemlerden biri olan bağışıklık sisteminin güçlü olduğunu nasıl anlarız?

Bağışıklık sisteminin çalışma prensibi ilk olarak savunma mekanizması içerir. Birincil amaçlarından biri vücudu birçok mikroorganizmaya karşı savunmak ve onlardan gelebilecek olası tehlikeleri önlemektir. Çünkü dışarıdan vücuda giren virüs ve bakteriler getirdikleri olumsuzluklarla gardımızı düşürür ve bizi hasta ederler. Bütün bu hastalık veren mikroorganizmalara karşı hassasiyetimizin oluşmaması demek, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olduğumuz anlamına gelir. Çünkü hava değişimi ya da çevre kaynaklı herhangi bir sebepten ötürü hastalanma ihtimalimiz yüksekken hastalanmamışsak bu bağışıklık sistemimizin o süreçte güçlü olduğu anlamına gelebilir. Ancak bu, yukarıda da belirttiğimiz gibi, bir süreçtir. Bağışıklık sisteminin virüs ve bakterilere karşı hassas hâle gelip gelmemesi de bizim dışımızda bazı başka nedenlere de bağlıdır. O süreçte size hastalık veremeyen bir virüs, ilerleyen zamanlarda bağışıklık sisteminizdeki bir boşluktan yararlanıp vücudunuza girebilir. Hastalıkların oluşumunun çoğu da genellikle bu süreçle gerçekleşmektedir.

Örneğin hastalık taşıyan bir sinek tarafından sokulduğunuzda bağışıklık sistemi devreye girer. Sinek tarafından vücudumuza enjekte edilen virüs ve bakteri gibi mikroorganizmaları yerinde ve tam zamanında imha edecek olan bağışıklık sistemimizdir. Bu yüzden sineğin soktuğu yerin şişmesi, kızarması ya da kaşınması bağışıklık sisteminin etkin olarak çalıştığı ve vücudunuzu savunduğu anlamına gelir.

Bunların dışında zayıf bağışıklık sistemi örneklerinden biri de ağır bir soğuk algınlığı geçiren bireyler üzerinden verilebilir. Vücuda girmekte olan virüsü fark edemeyen ve zayıf bir anında virüs tarafından alt edilen bağışıklık sistemi, bizi koruyamadığı için hastalanırız. Vücudu hasta etmeden önce fark edilen ve o anda bağışıklık sistemi tarafından yakalanan virüsler de güçlü bir sistemle karşılaşmış olurlar. Ayrıca yakalanılan hastalıktan bir süre sonra kurtulmak da bağışıklık sisteminin etkin bir şekilde çalıştığı ve zayıf anında onu alt eden virüs ve bakterileri imha edebildiği anlamına gelmektedir.

Eğer değişken hava durumlarına ya da çevresel herhangi bir faktöre karşı hassasiyetleriniz kolaylıkla gelişiyor ve hasta oluyorsanız zayıf bir bağışıklık sistemine sahipsinizdir. Bağışıklık sisteminizin güçlendirilmesi için de bir uzman doktora muayene olmanız ve verilecek ilaçları dozunda ve zamanında almanız gerekecektir. İlaçların dışında vücut bağışıklığını güçlendirmek için kullanılabilecek birçok takviye besin maddesi de bulunmaktadır. Sağlıklı ve zinde bir vücut için bağışıklık sisteminizin güç olması çok önemlidir. Dolayısıyla zayıf bağışıklık sistemine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden bir önlem almalısınız.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalıyız?

Bağışıklık sistemi herhangi bir virüs ya da bakteriler gibi mikroorganizmalara karşı vücudumuzun savunma mekanizmasıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için değiştirilecek birkaç alışkanlık ve düzenli beslenme yeterli olabileceği gibi özel olarak tüketmeniz gereken gıdalar da mevcuttur. Ayrıca vücudunuz bir uzman doktor tarafından kontrol edildiğinde ilaç tedavisi de gerekli olabilir. İlaçlar da doktor kontrolünde kullanıldığında bağışıklık sistemini güçlendirmede etkin bir rol oynayabilir.

Turunçgiller

Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdaların başında turunçgiller gelir. Özellikle soğuk algınlıklarının çoğu C vitamini eksikliğinin bağışıklık sistemindeki olumsuz etkileri ile meydana gelir. Yeterli C vitamini alındığında bağışıklık sistemi de güçlenebilir ve vücudu hastalıklara karşı daha iyi koruyabilir.

Ayrıca C vitamini içeren besinler tüketilmesi durumunda enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan beyaz kan hücrelerimizde de artış meydana gelir.

Turunçgillerin büyük bir çoğunluğu C vitamini bakımından oldukça zengindir. Turunçgilleri suyunu sıkarak ya da posası ile tüketmek mümkündür. C vitamini ihtiyacımızı fazlasıyla karşılayacak olan turunçgiller:

  • Portakal
  • Greyfurt
  • Mandalina
  • Limon

şeklinde ön plana çıkar.

Sarımsak

Sarımsak evlerimizin mutfaklarında müdavimdir. Değilse de mutlaka olmalıdır. Çünkü sağlıklı ve etkin olarak çalışan bir bağışıklık sisteminin anahtarlarından biri sarımsaktadır. Sarımsak tansiyon düşürücü ve damar sertliği önleyici etkisinin yanında içeriğindeki vitamin ve mineraller ile bağışıklık sistemini güçlendirmede büyük bir rol oynar. Kesinlikle düzenli ve yeterli miktarda tüketilmesi gerekir.

Biber

Biber, C vitamini açısından zengin olmalarıyla ünlü turunçgiller grubundan üç kat daha fazla C vitamini içerir. Bu yönüyle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine direkt katkıda bulunur. Günlük düzenli olarak tüketilmesi durumunda bağışıklık sistemi güçlenir ve hastalıklara karşı hassasiyet büyük ölçüde azalabilir.

Zencefil

Tarih boyunca ilaç olarak da sık sık kullanılmış olan zencefil birçok uygarlığın hastalıkları önlemesine yardımcı olmuştur. Zencefil içerdiği vitaminler ile bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlar. Ayrıca enfeksiyon önleyici ve iltihap giderici özelliğiyle de hastalık sırasında meydana gelebilecek ekstra komplikasyonların önlenmesinde etkili olabilir.

Bağışıklık Sistemi için önerilen En Etkili Takviye Ürünü Kolajen .CollagenImpackt : https://www.drsammys.com/tr/collagen-impact-28-li-kutu

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.