Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev: Türkiye-Aze...

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev: Türkiye-Aze…

Posted by

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “100 yıldan sonra, işgalden kurtarılan Şuşa’da Müttefiklik Beyannamesi bizim gelecek iş birliklerimizin istikametlerini gösteriyor” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye ile Azerbaycan’ı demir yolu ve kara yoluyla buluşturacak olan Zengezur koridoruyla alakalı yalnızca konuşarak değil, icraatlarla bu koridoru oluşturmayı sürdürdüklerini söyledi.

Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Karabağ’ın sembolü olan şehri Şuşa’da gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, Erdoğan’ın ziyaretinin tarihi önem taşıdığının altını çizdi.

Bugün imzalanan “Müttefiklik Beyannamesi”nin iki ülke arasındaki ilişkinin en fazla seviyeye çıkardığını belirten Aliyev, beyannamenin ismi olan “müttefikliğin” yalnızca kendisi bile her şeyi ortaya koyduğunu söyledi.

İki ülke arasında bugün kaliteye dair daha iyi bir iş birliği yapıldığını, beyannamede olan tüm maddelerin gelecekte ki iş birliğinin güvencesi olduğunu söyleyen Aliyev, sözlerine şöyle devam etti;

‘BİZ BU VASİYETE SADIĞIZ’

”Türkiye ile Azerbaycan’ı tarih, kültür, ortak etnik köken, dil, din, milli ve manevi değerler ile halkların kardeşliği gibi etkenler birleştiriyor. Biz dünya çapında iş birliği ve müttefiklik örneği sergiliyoruz. İmzalanan beyanname tarihe dayanıyor. Sözleşmede, Mustafa Kemal Atatürk ve Haydar Aliyev’in sözleri yer alıyor. Atatürk, ‘Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir’, Haydar Aliyev, ‘Türkiye ile Azerbaycan bir millet iki devlettir’ demişti. Bu tarihi sözler faaliyetimiz için başlıca etkenlerdir. Biz bu vasiyetlere sadığız.

İşgalden kurtarılan Şuşa’da Müttefiklik Beyannamesi imzalarken ecdadımıza sadakatlerimizi gösteriyoruz. Beyannamede Kars Anlaşması’na atıfta bulunuluyor. Tarihi Kars Anlaşması tam 100 yıl önce imzalanmıştı. Bu da sembolik önem taşıyor. 100 yıldan sonra, işgalden kurtarılan Şuşa’da Müttefiklik Beyannamesi bizim gelecek iş birliklerimizin istikametlerini gösteriyor. Beyannamede birçok önemli konu yer alıyor. Neredeyse tüm alanları kapsıyor.

‘ZENGEZUR KORİDORUYLA İLGİLİ SADECE KONUŞMAKLA YETİNMİYORUZ FİİLİ ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ’

Beyannamedeki her konu önemlidir. İki madde üzerinde özellikle durmak istiyorum. Birincisi savunma alanındaki iş birlikleridir. Karşılıklı askeri yardım konusu da bu beyannamede yer alıyor. Bu tarihi başarıdır. Biz bir kez daha gösteriyoruz ki bundan sonra da her zaman birlikte olacağız. Bundan sonra da birbirimizin güvenliğini temin edeceğiz. İkinci önemli konu ulaştırma konusudur ve beyannamede Zengezur koridorunun açılmasıyla ilgili çok açık ifadeler yer alıyor. Bu da İkinci Karabağ savaşı sonrasında oluşan yeni jeopolitik durumun sonucudur. Bugün biz Türkiye ve Azerbaycan’ı demir yolu ve kara yoluyla birleştirecek Zengezur koridoruyla ilgili sadece konuşmakla yetinmiyor filli çalışmalarla bu koridoru oluşturuyoruz.

”BİZ HİÇBİR ZAMAN BU DESTEĞİ UNUTMAYACAĞIZ”

Bugün buradan yapılan açıklamalar tüm dünyada büyük yankı bulacaktır. Bu ziyaretin tarihi önemi bundan sonra uzun yıllar konuşulacaktır. Savaşın ilk saatlerinden aziz kardeşim Erdoğan Azerbaycan’a net ve açık desteğini ifade etti. ‘Azerbaycan yalnız değildir’ dedi. Bu hem bize moral verdi hem de müdahale etme düşüncesinde olan güçleri durdurdu. Savaşın son anlarına kadar kardeş Türk halkının desteği bize ek güç verdi, moral sağladı. Biz hiçbir zaman bu desteği unutmayacağız.

Duygularımızı kelimelerle ifade etmek mümkün değil. Çok duygulu günler yaşadığımız için Yüce Tanrı’ya minnettarız. Türkiye-Azerbaycan birliği ve kardeşliği ebedidir.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir