Avrupalılar Aşı Pasaportuyla Seyahat Edebilecek

Avrupalılar Aşı Pasaportuyla Seyahat Edebilecek

Posted by

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği (AB) içerisinde serbest seyahat edilebilmenin önünü açmak için aşı pasaportuna onay verdi.

Avrupa Parlamentosu, ortak olarak kabul edilecek bir sertifikayla beraber AB içerisinde serbest seyahat edilebilmesini onayladı. Sertifikanın hayata geçmesi için de AB üye ülkelerinin hükümetleri tarafından onay verilmesi gerekiyor.

AB içerisindeki tüm hükümetler protokolü onaylarsa 27 üye ülke arasında serbest seyahat 1 Temmuz tarihinden itibaren başlayacak.

Avrupa İlaç Ajansı, şu ana kadar BionTech, Moderna, AstraZeneca ve Janssen’in aşılarını kullanım için onaylamış durumda.

AŞI ŞARTI YOK

Mart ayında ortaya çıkan düzenlemeye göre, AB Komisyonu’nun “Dijital Yeşil Sertifika” adını verdiği, “aşı pasaportu” veya “Kovid kartı” olarak da bilinen kağıt veya dijital belge hazırlanacak. Ayrımcılığın önlenmesi amacıyla aşı olmayan kişiler de sertifikaya sahip olabilecek.

AB ülkelerinde yaşayanlara ücretsiz verilecek olan sertifikada bir QR kodu kullanılacak. QR koduyla sertifikanın gerçekliği ve güvenliği kontrol edilecek. AB Komisyonu, sertifikanın tüm AB ülkelerinde doğrulanabileceği bir yazılım geliştirmeyi planlıyor.

Bu sertifikaya sahip olanlara seyahatlerde ne tür kısıtlamaların kaldırılacağına AB ülkeleri kendi aralarında karar verecek. Sertifikanın uluslararası karşılıklı tanınırlığı için çalışmalar yapıldıktan sonra, düzenlenen ülkenin dilinde ve İngilizce olarak hazırlanacak.

Bir üye ülke sertifikası olanlara karantina veya test gibi uygulamalara devam ederse bu durumu AB Komisyonuna ve diğer üye ülkelere bildirmek ve nedenlerini izah etmek zorunda olacak.

Aşı sertifikası tüm AB ülkelerinin yanı sıra İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’de de geçerli olacak. Sertifika AB vatandaşlarına, hangi ülkenin vatandaşı olduğuna bakılmaksızın ailelerine, ayrıca AB’de ikamet eden ancak AB vatandaşı olmayan kişiler ile diğer AB ülkelerine seyahat hakkı bulunan ziyaretçilere verilebiliyor.

Sertifikayı AB’ye üçüncü ülkelerden seyahat edecek kişilerin de alması mümkün. Ancak, şu anda sadece zorunlu seyahatlere izin verilen AB ülkelerine gitmek isteyen bir kişi, gideceği ülkeye gerekli belgelerini sunduktan sonra aşı sertifikası talep edebilecek. Belgeleri değerlendiren ülke sertifikayı verip vermemeye yetkili olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir