Anketler bekleniyor: Malezya’da sandık yolu göründü

Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yakup, başşehir Kuala Lumpur’daki Barisan Nasional kongresinde partililere hitaben yaptığı konuşmada, Wanita Barisan Nasional tarafından yürütülecek seçmen araştırmasının iktidarın lehine sonuçlanması durumunda, 15. Genel Seçimin (GE15) önünü açmak için meclisi feshedeceğini açıkladı.

İsmail Sabri, “Başkalarına güvenmediğimden değil lakin bayan kolları tarafından yapılan anketler ve raporlar ekseriyetle doğrudur ve şayet Wanita’dan, BN’nin genel seçimleri kazanacağını gösteren seçmen tavrı hakkında tam bir rapor alırsam meclisi feshederim” diye konuştu.

“Kararsızları kapsaması gerek”

İsmail, Wanita BN’nin yapacağı anketin BN destekçileriyle hudutlu kalmaması gerektiğini, tıpkı vakitte başka koalisyonları ve kararsızları da kapsaması gerektiğini söyledi.

Başbakan, kelam konusu anketin, hükümeti kendi başına kazanmak ve kurmak maksadıyla genel seçime girmeden evvel BN’nin gerçek gücünü değerlendirmesine imkân sağlayacağını söz etti.

Rapor olumlu olursa meclisi feshedecek

İsmail, “Bu yüzden bu misyonu yalnızca Wanita UMNO’ya değil, tüm Wanita bileşenlerine veriyorum, maksadımız kazanmak ve yönetmek. Rapor olumlu olursa parti üst idaresi meclisi feshetme mümkünlüğünü tartışacak.” dedi.

Başbakan ayrıyeten, Wanita BN’nin hükümetin tabana bilgi yaymasına yardım etmeye devam etmesi gerektiğini belirtti.

Malezya Hükümdarı Sultan Abdullah Şah ise bugün resmi ziyaret için Türkiye’ye gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.