Altın fiyatları düşer mi? Gram altında 1000 lira hesapları...

Altın fiyatları düşer mi? Gram altında 1000 lira hesapları…

Piyasalar haftaya hızlı başladı. Dolar, yeni haftada yüzde 4’ün üzerinde değer kazanıp 14.51 liraya kadar çıktı. Gram altın da bu yükselişin etkisiyle 836 lirayla rekorunu güncelledi. Uzmanların gram altındaki yıl sonu beklentisi 600-650 lira bandındaydı. Kur etkisi ile gramın rekordan rekora koştuğunu belirten uzmanlar, dolarla ilgili tahminde bulunamazken, gram altındaki yükselişin ise sürmesini öngörüyor.

BU HAFTA BELİRLEYİCİ

Bu hafta veri yoğun bir gündem piyasaları bekliyor. Merkez Bankası, 16 Aralık’ta yılın son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını yapacak ve faiz kararını açıklayacak. ABD Merkez Bankası Fed de 14-15 Aralık’taki toplantıların ardından hem faiz hem de varlık alım programıyla ilgili kararlarını dünya ile paylaşacak. Fed’in açıklamaları özellikle altının 2022’deki seyri açısından kritik öneme sahip.

FED YAKINDAN İZLENİYOR

Geçen hafta piyasalarda Türkiye Merkez Bankası’nın yapacağı toplantıda faiz indirimini pas geçeceği beklentisinin hakim olduğunu söyleyen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, “Sonraki açıklamalar ise faiz indirimi olabileceği fikrini güçlendirdi. Piyasalarda 100 baz puan indirim bekleniyor ve şu an bu fiyatlanıyor. Ayrıca Merkez Bankası’nın faiz kararını açıklayacağı karar metninde hangi mesajların verileceği de merak konusu. Yani faiz indirimleri yeni yılda da devam edecek mi? Herkes bunu merak ediyor” dedi.

Piyasaların Fed’in açıklamalarını da takip ettiğini belirten Yıldırımtürk, “ABD işsizlik rakamları ve enflasyon verileri bizim piyasamıza da yansıyor” dedi. Dövizle ilgili öngörüde bulunamadıklarını ifade eden Yıldırımtürk, altında yükselişin sürebileceğini ifade etti: “Altındaki yükseliş beklentisi devam ediyor. Önümüzdeki 3 ayda altın 1.000-1.050 lira seviyelerine çıkabilir.”

YÜZDE 88 GETİRİ SAĞLADI

ULUSLARARASI ARTIŞ

Bu hafta 20 merkez bankasının faiz kararını açıklayacağını dile getiren Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş de “Fed’in de varlık alım hızıyla ilgili doları güçlendirecek bir açıklama yapmasını bekliyoruz yani dolar endeksinde uluslararası bir yükseliş olabilir. Zaten daha haftanın ilk işlem gününde hem dolardaki hem de altın, gümüş gibi değerli metallerdeki artışı gözlemledik” dedi.

‘ALIM İÇİN BEKLENEBİLİR’

Piyasalarda tansiyonun yüksek olduğunu söyleyen Memiş, şöyle konuştu:

“Gram altın en son 2001 krizinde yüzde 122’lik bir getiri sağlamıştı. Şimdi de yılbaşından bu yana yüzde 88’lik bir getiriye ulaştı. Artık altın tahmininde bulunmak çok zor. Ama bu seviyeler alım için riskli. Almak isteyenler biraz bekleyebilir, satış için uygun olabilir. Gram altında en fazla 720 liralara kadar bir düşüş beklenebilir. Ons altında ya da dolarda ciddi bir gerileme olursa ancak o zaman gramda 600 liralar görülebilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.