Almanya’da Büyük İddia: Kullanımı Uygun Olmayan Ma…

Almanya Sağlık Bakanlığı’nın geçen yıl elde ettiği, kullanılması uygun bulunmayan maskeleri engellilere, sosyal yardım alanlara ve yaşlılara dağıtacağı ortaya çıktı.

Der Spigel’deki habere göre, Bakanlık geçtiğimiz yıl 1 milyar euro tutarında maske aldı. Bakanlığın sıcakğa dayanıklılık testi yapmadığı ve bu yüzden maskelerin kullanımının uygun olmadığı açıklandı.

Bakanlığın buna rağmen işe yaramayacak maskeleri yaşlılara, engellilere ve geliri olmayan sosyal yardım alan kişilere dağıtmayı planladığı ve böylece ödenen 1 milyar euronun çöpe atılmasını önlemeyi amaçladığı belirtildi. Haberde, Sağlık Bakanlığının sözü edilen maskelerin dağıtımı hususunda Çalışma Bakanlığından dağıtım onayı talep ettiğini ancak Bakanlığın onay vermediğini belirtildi.

Almanya’da koalisyon ortağı olan Sosyal Demokrat Parti Lars Klingbeil, Sağlık Bakanlığına eleştiride bulunarak, “Bu süreç ileri gitmek anlamına geliyor ve insanlık dışı uygulamadır.” dedi.

SPD’li Angelika Glöckner de Sağlık Bakanı Jens Spahn’ın pandemi süresinde birçok hata yaptığını ifade ederek, “Spahn bunu kabul etmek yerine şimdi örtbas etmeye çalışıyor. Engelli insanlar kötü kararların uygulanabileceği kobaylar değildir.” dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI İDDİALARI REDDETTİ

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Spiegel’in iddiaları reddedildi. Açıklamada, “Federal hükümet maskelerin imhasıyla ilgili herhangi bir karar vermedi. Bu bakımdan ilgili iddialar ve bu haberin dayanaklarını bilmiyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Maskelerin kalitesine çok dikkat edildiği vurgulanan açıklamada, “Bakanlık test prosedürlerinde eksiklik tespit edildiği sürece, ürünleri kabul etmedi ve onlar için bir ödemede bulunmadı.” bilgisi paylaşıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir