Alman Kardinal Marx, Cinsel İstismar İddiaları ile...

Alman Kardinal Marx, Cinsel İstismar İddiaları ile…

Posted by

Almanya skandal iddia ile sarsıldı. Kardinal Reinhard Marx, istifa mektubunda, ”cinsel taciz felaketinin sorumluluğunu paylaşmak” istediğini ifade etti.

Aylardır sürmekte olan cinsel istismar krizi sebebiyle Almanya’da Köln Başpiskoposluğu, birçok istifaya sahne olmuştu.

Avrupa ülkesindeki son gelişme, Münih Başpiskoposluğu’nda meydana geldi. 

Münih Başpiskoposu Kardinal Reinhard Marx, Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis’ten, görevinden affını talep etti.

PAPA’YA İSTİFA MEKTUBU YAZDI

Münih Piskoposluğu’ndan tarafınca yapılmış olan açıklamada, Kardinal Marx’ın 21 Mayıs 2021 tarihinde yazdığı mektupta Papa’dan ”Münih Başpiskoposluğu görevinden istifasını kabul etmesini” talep ettiğini ifade etti. 

Almanya Marx’ın kilisenin çocuklara yönelik cinsel istismar skandallarına dair de ”kurumsal ve sistemik başarısızlığı” sebebiyle Papa Francis’e istifasını verdiği ifade edildi.

BAŞARISIZLIĞI GÖSTERİYOR

Kardinal Marx’ın yazdığı mektubunda, ”Özünde, benim için mesele, son birkaç on yılda kilise yetkilileri tarafından gerçekleştirilen cinsel taciz felaketinin sorumluluğunu paylaşmaktır. Son 10 yılın araştırmaları ve raporları birçok kişisel başarısızlık ve idari hatanın yanında kurumsal veya sistemsel başarısızlığı gösteriyor.” ifadelerine yer verdi.

Almanya’nın önde gelenlerinden biri olan Katolik piskoposlarından Kardinal Reinhard Marx, 2020 senesine kadar da Alman Piskoposlar Konferansı’nın (DBK) başkanlığını yaptığı da ifade edildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir