Ağustos ayında 29 sıhhat çalışanı şiddete maruz kaldı

Sağlık-Sen’in Sıhhatte Şiddet Raporunda ağustos ayında sıhhat çalışanlarına yönelik 18 şiddet olayının meydana geldiği, 29 sıhhat çalışanın mağdur olduğu belirtildi.

Sağlık-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada, sıhhat çalışanlarına yönelik şiddetin ağustos ayında da devam ettiği söz edildi.

Açıklamada, ağustos ayında gerçekleştirilen şiddet olaylarına bakıldığında, bir evvelki aya nazaran kısmi bir azalış yaşandığı belirtilerek, Ağustos ayında 28 saldırganın neden olduğu 18 şiddet olayında 29 sıhhat çalışanı mağdur oldu. Ay boyunca yaşanan 18 şiddet olayının 15ine hasta ve hasta yakınları neden olurken, 3üne ise kendini bilmez şahıslar sebebiyet verdi.

Ağustos ayı boyunca şiddet hadiselerinin 17’si hem kelamlı hem fiili, biri kelamlı olarak vuku buldu. Şiddet olaylarının 16’sı hastanelerde, ikisi ise alanda gerçekleşti. Ay boyunca yaşanan 18 şiddet olayında; 10 hemşire, 9 tabip, 6 acil tıp teknisyeni, 4 güvenlik vazifelisi mağdur oldu.

Şiddet hadiselerine sebebiyet veren 28 saldırganın 6sı hakkında rastgele bir süreç yapılmadı. Gözaltına alınan 18 saldırgan özgür bırakıldı. 1 saldırgan hakkında soruşturma başlatılırken, 3 saldırgan ise tutuklandı denildi.

SALDIRGANLARIN KİMLİĞİ DEĞİŞMİYOR

Sağlık-Sen Genel Lideri Semih Durmuş, rapora ait yaptığı açıklamada, bir sıhhat çalışanını daha şiddete kurban etmek istemediklerini kaydederek, şunları söyledi:

Maalesef sayılar, yerler, unvanlar değişse de saldırganların kimliği değişmiyor. Sıhhat sisteminin omurgası olan çalışanlara yönelik yapılan taarruzların birden fazla, hasta ve hasta yakınlarından gelmektedir. Bu durum toplum vicdanında büyük yaralar açmakta, tüm kesitlerin yansısını çekmektedir. Sıhhat sistemine hançer üzere saplanan bu durum sıhhat hizmetinin kalitesini etkilemekte, tıpkı vakitte sıhhat çalışanlarının kaygı içerisinde vazifelerini yapmasına neden olmaktadır. Birebir vakitte toplumsal hassaslığın artırılmasının ne kadar değerli olduğunun da göstergesidir. Ayrıyeten, birçok olayda saldırganların yasaya karşın ceza almaması hem sıhhat çalışanlarını derinden etkilemekte hem de saldırganları cesaretlendirmektedir. Hal bu türlü olunca da şiddetin sürat kesmeden devam ettiğini görmekteyiz. Tüm bunlar dikkate alındığında, sıhhatte tehlike çanlarının ne kadar acı çaldığını duyabiliriz.

ATILAN ADIMLAR ÇOK DEĞERLİ

Durmuş, toplumun genelini rahatsız eden sıhhatte şiddetin artık son bulması gerektiğini tabir ederek, Beyaz kod uygulaması, cezaların yüzde 50 oranında artırılması, sıhhatte şiddetin bir kamu davası niteliğine dönüşmesi ve son olarak çıkarılan yasa ile sıhhatte şiddetin katalog kabahatler ortasına alınması sıhhatte şiddetin son bulmasına yönelik atılan çok kıymetli adımlardır. Lakin, hayata geçen bu değerli düzenlemelerin beklenen muvaffakiyete ulaşabilmesi için muhakkak uygulamaların da bir an evvel hayata geçmesi elzemdir. X-ray aygıtlarının hastanelere yerleştirilmesi elbette hakikat bir adım. Lakin, bununla birlikte güvenlik vazifelilerinin yetkililerinin artırılması da gerekmektedir. Hasta ve hasta yakınlarının hastanede bekleme alanları başka tutulmalı, birebir vakitte hasta yakınlarının hastaları hakkında bilgiye gerçek ve kolay ulaşmasının kanalları açılmalıdır. Şiddetin ağır olarak yaşanabileceği ünitelerde vazifeli sıhhat çalışanlarına kriz anlarını yönetmeye yönelik bağlantı eğitimlerinin verilmesi de kıymet arz etmektedir. Bu adımların atılması sıhhat çalışanlarının can güvenliği için hayati kıymete sahiptir. Bugüne kadar atılan adımlar ile bahsettiğimiz gerekli düzenlemeler ve altyapı çalışmalarının hayata geçirilmesi, şiddeti ortadan kaldırmasa bile asgarî seviyeye indirecektir dedi. DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.