Afganistan’da inanılmaz görüntüler! Uçaklara tırmandılar…

Paylaş

Afganistan’da bir dönem sona erdi, Taliban örgütü 20 yıl sonra Kabil’e girerken bütün dünya Pazar günü sabahtan bu yana ülkenin başkentinden gelen şok görüntülerle sarsılıyor.

Paylaş

Yalnızca dokuz günde Afganistan’ın başkenti Kabil’e giren Taliban örgütü gece yarısı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda uluslararası medyaya poz verirken, Al Jazeera yaşananları canlı yayınla ekrana getirdi.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Eşref Gani Pazar günü Afganistan’dan Özbekistan’a kaçtı, Taliban sözcülerinden biri Kabil’e bu kadar kolay ulaşmalarını beklemediklerini itiraf etti. Afganistan’da savaşın sona erdiğini açıklayan Taliban, ülke içinde ve dışında tüm taraflarla diyaloğa açık olduğunu belirtti.

TALİBAN MİLİTANLARI SOKAKLARDA

Paylaş

TALİBAN MİLİTANLARI SOKAKLARDA

Yaklaşık 4,5 milyon nüfuslu Afganistan’ın başkenti Kabil’in sakinleri, bu sabah Taliban militanlarının ellerinde silahlarla sokaklarda gezdiği yepyeni bir dünyaya uyandılar.

Uluslararası haber ajansı Reuters, Kabil Havalimanı etrafında el koydukları polis araçlarıyla gezen veya ellerinde silahlarla bekleyen Taliban militanlarının fotoğraflarını geçiyor.

Paylaş

Al Jazeera’nın Kabil muhabiri Charlotte Bellis, Taliban militanlarının başkentteki her kontrol noktasında görülebileceğini ve şehrin tamamen hakimi olduğunu bildiriyor. Bellis, “Kabil şaşırtıcı bir şekilde çok sakin” diyor.

HAVALİMANINDA UMUTSUZ ÇIRPINIŞLAR

Paylaş

HAVALİMANINDA UMUTSUZ ÇIRPINIŞLAR

Afganistan’dan kaçmak isteyenlerin Pazar gününden bu yana akın ettiği Kabil Havalimanı’ndan ise eşi benzeri olmayan görüntüler sosyal medyada paylaşılıyor. Al Jazeera’ya bilgi veren Afganistan savaşında görev alan Amerikan askeri Matt Zeller, halihazırda Kabil’in dışında 44 bin Afgan’ın tahliyeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Paylaş

Kelimenin tam anlamıyla kaos yaşanan havalimanında uçaklara binmek isteyenler birbirini ezerken, BBC’ye konuşan bir görgü tanığı bir uçaktan diğerine koştuklarını söyledi.

Paylaş

Reuters’ın paylaştığı bir videoda da görgü tanıklarına dayanılarak, havalanması beklenen bir Kam Air uçağının kalkamaması üzerine uçağın içinde bağırış çağırış yaşandığı kaydedildi.

Paylaş

Sabah olduğunda ise kaos daha da büyüdü, kendileri de Kabil’den ayrılmayı bekleyen uluslararası medya çalışanları silah seslerinin duyulduğu ve insanların panik halinde kaçıştığı görüntüleri yayınladı.

SİLAH SESLERİ DUYULDU

Paylaş

SİLAH SESLERİ DUYULDU

Uluslararası haber ajansları, havalimanını koruyan ABD askerlerinin ateş açtığını ‘son dakika’ koduyla duyurdu. Pazar gününden bu yana havalimanından sivil uçuşlar yapılamıyor.

Paylaş

Pazartesi sabahı apronda bekleyen bir uçağa umutsuzca tırmanmaya ve binmeye çalışanların meydana getirdiği görüntü ise, uzun yıllar unutulmayacak cinsten. BBC’den Nicola Careem, söz konusu kayıt için belki de Afganistan’da gördüğü en üzücü görüntüler olabileceğini söyledi: “BM yok, hükümet yok, yardım örgütleri yok. Hiçbir şey.”

Paylaş

Afganistan’daki tüm elçilik görevlilerini Kabil Havalimanı’na taşıyan ABD ise, havalimanının kontrolünü eline aldı, Pentagon Kabil’e ek 1000 asker daha gönderiyor. Bu rakamla Kabil’deki ABD askeri sayısı 6 bin olacak.

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanı, Amerikan vatandaşları ve ABD için çalışan Afgan vatandaşları sivil ve askeri uçaklarla tahliye edildiğini belirtiyor. Özel bir vize almaya hak kazanan yaklaşık 2 bin Afgan son iki hafta içinde ABD’ye vardı.

ABD BAYRAĞI İNDİRİLDİ

Paylaş

ABD BAYRAĞI İNDİRİLDİ

Gece yarısı, Kabil’deki ABD Büyükelçiliği’nde asılı olan Amerikan bayrağı indirildi. Bu, büyükelçilik personelinin tahliyesinde son adımı işaret ediyor.

Paylaş

Reuters’a konuşan bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, geç saatlerde neredeyse tüm büyükelçilik personelinin havaalanındaki bir tesise taşındığını ve Amerikan bayrağının elçilik binasından indirildiğini doğruladı.

ABD ASKERLERİ HAVAYA ATEŞ AÇTI: EN AZ 5 ÖLÜ!

Paylaş

ABD ASKERLERİ HAVAYA ATEŞ AÇTI: EN AZ 5 ÖLÜ!

Reuters’ta yer alan habere ABD askerlerinin Kabil’deki havalimanında havaya ateş açması sonucu en az 5 kişi hayatını kaybetti. Gelen ilk bilgilere göre, olay nedeniyle çok sayıda yaralı bulunuyor.

Paylaş

Konu hakkında henüz resmi bir açıklama bulunmuyor. Ancak ABD’li bir yetkili geçtiğimiz dakikalarda Reuters’a olayı doğrulamış ve ‘Kalabalık kontrolden çıktı. Havaya ateş açmak sadece kaosu yatıştırmak için yapıldı’ demişti.

Paylaş

AB, yerel personeli tahliye etmek için harekete geçti. Bir AB yetkilisi Avrupa Birliği’nin yerel Afgan personelinin ve ailelerinin güvenli bir yere taşınması için hızlı çözümler bulmak için üye devletlerle birlikte çalıştığını söyledi.

RUSYA'DAN FLAŞ TALİBAN ADIMI

Paylaş

RUSYA’DAN FLAŞ TALİBAN ADIMI

Haber ajanslarına düşen son dakika bilgisine göre, Rusya’nın Büyükelçisi bugün bir Taliban temsilcisi ile görüşme gerçekleştirecek. Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kabil’deki büyükelçiliğindeki bazı personeli tahliye etmeyi planladığını duyurdu.

Paylaş

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Sky News’e verdiği demeçte Afganistan’ın Taliban kontrolünde olduğunu ve İngiliz kuvvetlerinin onlarla savaşmak için geri dönmeyeceğini söyledi.

TİCARİ UÇUŞLAR İPTAL EDİLDİ

Paylaş

TİCARİ UÇUŞLAR İPTAL EDİLDİ

Kabil’den ticari uçuşlar iptal edildi. Yapılan resmi açıklamada ‘Hamid Karzai Havalimanı’ndan yağma ve talanı önlemek için ticari uçuş yapılmayacaktır. Lütfen havaalanına gelmeyin’ ifadelerine yer verildi.

ABD'Lİ YETKİLİ: KALABALIK KONTROLDEN ÇIKTI

Paylaş

ABD’Lİ YETKİLİ: KALABALIK KONTROLDEN ÇIKTI

Reuters’ta yer alan son dakika gelişmesine göre, ABD askerleri Kabil Havaalanı’nda havaya ateş açtı. ABD’li yetkili Reuters’a telefonla verdiği demeçte, ‘Kalabalık kontrolden çıktı. Havaya ateş açmak sadece kaosu yatıştırmak için yapıldı’ dedi.

Kentteki muhabirler Kabil’de derin bir sessizlik olduğunu, kentin tamimiyle Taliban’ın kontrolünde olduğunu ve Taliban’ın pek çok bölgede kontrol noktaları oluşturduğunu bildirdi.

uçak tırmanma haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir