Afgan göçmen skandalında Kriz büyüyor! 4 ülkeden ortak karar…

Paylaş

Dünya yeni bir göçmen krizi ile karşı karşıya. Zira Kabil’in Taliban’ın eline geçmesi ile Afganistan’da on binlerce kişi yollara düştü

Paylaş

Avrupa Birliği’nin ambargo listesinde olan Belarus ise son dönemde AB’nin bu hamlesine karşılık olarak mülteci kartını oynuyor.

Paylaş

Mültecileri AB sınırına gönderen Belarus’un bu politikasını gözler önüne seren görüntüler gelmeye devam ederken beklenen adım atıldı.

Paylaş

Dört AB üyesi ülke, Birleşmiş Milletler’i (BM) Belarus üzerinden gelen göçmen akınına karşı harekete geçmeye çağırdı.

Paylaş

Yaşananları ‘hibrid savaşın bir parçası olan saldırı’ olarak nitelendiren bildiride Letonya, Litvanya ve Polonya başbakanlarının imzası yer aldı.

Paylaş

Söz konusu bildiride sınırda yaşanılan olaylar için ‘Alexander Lukashenko rejimi tarafından planlandı ve sistematik olarak organize edildi’ denildi.

Paylaş

Belarus’un silah zoruyla AB sınırına yönlendirdiği çoğunluğu Afgan göçmenler, burada da sınır güvenlikleri tarafından karşılanıyor ve ülkeye girişlerine izin verilmiyor.

Paylaş

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, bu durumdan mustarip 32 Afgan, Polonya’nın Usnarz Gorny köyü yakınlarında 14 gündür mahsur durumda.

Paylaş

Silahlı Belarus güvenlik güçleri göçmenlerin Belarus’a dönmelerine izin vermezken, Polonya sınır muhafızları ve ordu görevlileri, Polonya üzerinden yolculuklarına devam etmelerini engelliyor.

Paylaş

Polonya bugün söz konusu göç dalgasını durdurmak adına 1000 asker daha konuşlandırdığını duyurmuştu.

polonya avrupa birliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir