Adana’da uyuşturucu çetesinin başkanı savcı, kuryeleri polis çıktı

Adana’dan Konya’ya uyuşturucu sevkiyatı yapılacağı ihbarını alan Konya Narkotik Şube Müdürlüğü takımları yaptıkları çalışma sonrasında kent girişinde uyuşturucu kuryesinin bulunduğu aracı durdurdu. Araçta yapılan aramada 25 kilogram eroin ele geçirilirken kuryenin polis memuru olduğu ortaya çıktı. Polis memuru F.K. ile yanındaki eşini gözaltına alan Narkotik polisi, şüphelinin cep telefonuna da el koydu.

TALİMATI SAVCI VERMİŞ

Sabah’ın haberine nazaran, kuşkulu F.K’nın telefonunda Whatsapp iletileşme uygulamasını inceleyen polisler, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Cürümleri Soruşturma Ofisinde vazifeli Cumhuriyet Savcısı Osman Yarbaş’ın F.K’ya uyuşturucu sevkiyatı ile ilgili talimatlar verdiğini tespit etti. Konya Emniyet Müdürlüğü ve Konya Cumhuriyet Başsavcılığı ele geçirilen dijital malzemeler sonrasında soruşturmayı derinleştirdi. 8 ay süren teknik takip ve çalışmalar sonrasında savcı Yarbaş’ın, Antalya’da lise arkadaşından emanet bir araç aldığı ve bu aracı uyuşturucu sevkiyatında kullandığı da tespit edildi.

ÖRGÜTÜN BAŞKANI CUMHURİYET SAVCISI

Aynı vakitte kuşkulu polis memuru F.K’nın Konya’ya 25 kilogram eroin getirdiği gün, Cumhuriyet Savcısı Osman Yarbaş’ın örgüt üyelerinden yeniden Adana Emniyeti Narkotik Şubede vazifeli polis memuru M.B.Y. ile birlikte Antalya’ya gittiği tespit edildi. Osman Yarbaş ile M.B.Y’nin de uyuşturucu sevkiyatı yaptığı değerlendirildi.

Yapılan çalışmalarda örgüt önderinin Cumhuriyet Savcısı Osman Yarbaş olduğu, örgüt başkan yardımcısı Cahit Kutluk ile Semiyan Kutluk olduğu, Narkotik Şubede çalışan polis memurları M.B.Y. ile F.K’nın ise uyuşturucu kuryeliği yaptığı belirlendi.

14 KUŞKULU TUTUKLANDI

Geçen hafta operasyon başlatan basan polis, Konya merkezli 4 vilayette 20 kişiyi gözaltına aldı. Örgüt önder yardımcıları ve polis memurlarının da ortalarında bulunduğu 14 kuşkulu tutuklandı. Cumhuriyet Savcısı Osman Yarbaş ise Yargıçlar ve Savcılar Konseyi tarafından açığa alındı. Osman Yarbaş’ın soruşturması için HSK tarafından müfettiş görevlendirildi.

SAVCI SEVKİYATLARI YÖNETMİŞ

Konya’ya uyuşturucu getiren kurye polisin, Cahit Kutluk ve Semiyan Kutluk ile 6 kere uyuşturucu sevkiyatı yaptığı ortaya çıktı. Yapılan çalışmalarda örgüt önderi Cumhuriyet Savcısı Osman Yarbaş’ın yardımcıları Cahit Kutluk ile Semiyan Kutluk olduğu, savcının örgüte verdiği talimatlar doğrultusunda kuryelere yabancı asıllı bireyler ismine GSM sınırları çıkartıldığı tespit edildi.

Polis memuru F.K’nın karısını Konya’ya yapılan 6 uyuşturucu sevkiyatında da yanında getirdiği, dikkat çekmemek ve aile izlenimi vermek için bayanın doğumdan 10 gün evvel, 6 gün sonra ve 24 gün sonra da uyuşturucu kuryeliği yapan kocasına aile izlenimi vermek için eşlik ettiği tespit edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.