ABD'li Senatör: İsrail ABD'den 1 Milyar Dolar Yard...

ABD’li Senatör: İsrail ABD’den 1 Milyar Dolar Yard…

Posted by

ABD’li Senatör, İsrail’in ABD’den 1 milyar dolar askeri yardım isteğinde bulunduğunu açıkladı.

ABD’nin Güney Carolina Senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham, İsrail’in, Gazze Şeridi’ndeki saldırılarının ardından Demir Kubbe hava savunma sistemlerini güç kazandırmak için ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) 1 milyar dolarlık acil askeri yardım isteyeceğini bildirdi.

İsrail ziyareti esnasında, Amerikan Fox New televizyonuna mülakat veren Graham, “Sanırım yarın ya da perşembe, İsrailliler Pentagon’dan İsrail’i savunmak için kullanılan Demir Kubbe bataryalarını güçlendirmek için 1 milyar dolarlık yardım talebinde bulunacaklar.” şeklinde konuştu.

ABD’li senatör, bu fona onay vermek üzere Senato’da yapılması gerekeni yapacağını bildirdi.

Graham, “İran, Yahudi devletinin varlığını tehdit ettiği gibi Hamas da İsrail’i yok etmeye çalışırsa, buraya geri gelmeye devam edeceğim ve İsrail için hep daha fazlasını isteyeceğim. Ne zaman birileri İsrail’i yok etmeye kalkışsa, cevabımız daha fazla yardım olacak. Bu, Demir Kubbe’yi yenilemekle başlar. Bir milyar dolarlık yatırım Amerikan halkı için iyi bir yatırım olacaktır.” Değerlendirmesinde bulundu.

‘BİDEN İSRAİL’E YARDIMCI OLDU’

Joe Biden yönetiminin, İsrail-Hamas son çatışması esnasında İsrail’e “yardımcı” olduğunu vurgulayan Graham, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun içinde bulunduğu siyasi sorunlara rağmen ABD ile İsrail arasındaki ilişkinin değişeceğini düşünmediğini söyledi.

‘DESTEĞİNİZE İHTİYACIMIZ VAR’

Graham, Netanyahu’yu, “son 15 yıldır dünyanın en güçlü liderlerinden biri” olarak vurguladı. İsrail’in, İran nükleer anlaşması ve ABD Başkanı Joe Biden’ın buna yeniden katılma hamleleri konusunda “oldukça endişeli” olduğunu kaydeden Graham, “İsrail’de sahadaki farklılıklar ne olursa olsun, iki mesaj var. ‘Teşekkürler Amerika, desteğinize ihtiyacımız var’ ve ‘lütfen İranlıların nükleer silah elde etmesine izin vermeyin çünkü bu, dünyadaki istikrarı yok edebilir’. Yani İsrail’deki herkes, İran nükleer anlaşmasının kötü bir fikir olduğu fikrinin arkasında birleşmiş durumda.” değerlendirmesinde bulundu.

7 Mayıs’ta, İsrail’in Mescidi Aksa saldırılarından sonra Hamas’ın İsrail’e fırlattığı 3 bin 400 roketten sadece 1600’ü, İsrail Demir Kubbe sistemleri ile havada imha edilebilmişti

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir