ABD ve Çin’den Pakistan açıklaması

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, yaptığı açıklamada, Pakistan’da İmran Han hükümetinin güvensizlik oyuyla devrilmesine ilişkin soruya yanıt verdi.
 

Çin’in yakın komşusu ve dostu Pakistan’daki tüm tarafların birlik içinde olması ve ülkenin ulusal istikrarı ile kalkınmasını sürdürmesini dilediğini ifade eden Sözcü Cao, “Pakistan’ın siyasi durum ne yönde değişirse değişsin, Çin Pakistan ile dostluk siyasetini şaşmaz şekilde sürdürecektir. Pakistan’daki siyasi değişimin Çin-Pakistan ilişkilerinin genel doğrultusunu etkilemeyeceğine inanıyoruz” dedi.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA!

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Pakistan’daki hükümet değişimine ilişkin, “Müreffeh ve demokratik bir Pakistan her zaman ABD’nin çıkarları için kritiktir. Bu ülkenin lideri kim olursa olsun değişmeyecektir.” dedi.

Psaki, düzenlediği günlük basın toplantısında, ABD’nin her zaman anayasaya uygun demokratik ilkelerin yanında yer aldığını vurgulayarak, “Hiçbir zaman bir siyasi partiye karşı başka bir partiyi desteklemiyoruz, biz her zaman hukukun üstünlüğü ve adaletin eşitliğinin yanındayız.” ifadesini kullandı.

Pakistan’da İmran Han hükümetinin dünkü güvensizlik oylamasıyla düşürülmesinin ardından mecliste bugün yapılan oylamada muhalefet blokunun adayı, Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) lideri Şahbaz Şerif başbakanlığa seçilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.