ABD su kullanımına yeni kısıtlamalar getirdi

ABD, batısındaki 7 eyalet ortasında giderek tesirini artıran kuraklık nedeniyle sorun olan su kullanımı konusunda yeni kısıtlamaları açıkladı.

ABD’nin en büyük su rezervi olma özelliğine sahip Colorado Nehri’nin iklim değişikliğine bağlı küçülmesi ve üzerinde konseyi Mead Barajı Gölü ile Powell Gölü’nde su düzeylerinin tehlikeli sonlara yaklaşması, ülkenin güneybatı eyaletlerindeki su tüketimine yeni kısıtlamalar getirilmesini zarurî kıldı.

ABD Islah Ofisi (USBR), Aşağı Colorado Irmak Havzası’nın “Kademe 2” olarak isimlendirilen bir kuraklık düzeyine ulaştığını, bu yüzden Arizona’ya yüzde 21, Nevada’ya yüzde 8 ve ırmağın denize ulaşmadan evvel topraklarından geçtiği Meksika’ya yüzde 7 oranında su kısıtlaması uygulanacağını açıkladı.

Islah Ofisi Şefi Camille Touton, bugün düzenlediği basın toplantısında, “Sistem, dönüşü olmayan bir noktaya yaklaşıyor ve harekete geçmeden sistemi koruyamayız. Sistemi korumak, Batı Amerika’nın insanlarını korumak demektir.” dedi.

Tuton, haziran ayındaki Senato oturumunda, Colorado Irmağı suyunun tasarrufu konusunda anlaşamayan 7 eyaleti uyarmış, 15 Ağustos’a kadar bir sonuca varılmaması durumunda federal kısıtlamaların devreye gireceğini belirtmişti. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.