ABD, Avrupa’nın Ukrayna’ya yardımı artırmasını istiyor

Hazine Bakanı Yellen, Brüksel Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, ABD ve AB ortasında iş birliğinin ehemmiyetine işaret etti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde AB ve ABD’nin ortak hal aldığını anımsatan Yellen, “Daha fazla ilerleyebiliriz. Bu güçlü transatlantik iş birliğini karşılaştığımız öteki zorlukların birçoklarını ele alacak formda genişletebiliriz” açıklamasında bulundu.

Yellen, ABD, AB ve öteki ortakların Rusya’ya eşi gibisi görülmemiş ekonomik yaptırımlar uyguladığını anımsatarak, “Bu çok taraflı yaklaşım, Rusya’ya kıymetli maliyetler ve sınırlamalar getirmemizi sağladı” dedi.

Rusya’nın savaşa devam ermesi halinde ABD idaresinin ortaklarla birlikte Rusya’yı ekonomik, finansal ve stratejik manada izolasyona yanlışsız itmek için çalışmayı sürdüreceğine işaret eden Yellen, Kremlin’in ekonomiyi desteklemekle savaşın devamını finanse etmek ortasında seçim yapmak zorunda kalacağını tabir etti.

Yellen, Ukrayna’nın acil finansman gereksinimleri olduğuna dikkati çekerek, “Şimdi Ukrayna’ya dayanağı artırmak için iş birliğimizi genişletmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

“UKRAYNA’NIN MADDİ TAKVİYEYE MUHTAÇLIĞI VAR”

Ukrayna’da hükümetin savaşa karşın faaliyeti sürdürdüğünü anlatan Yellen, “Ukrayna’nın askerlere, çalışanlara ve emeklilere ödeme yapmak ve vatandaşlarının temel muhtaçlıklarını karşılayan bir ekonomiyi işletmek için bütçe finansmanına gereksinimi var.” dedi.

Yellen, Ukrayna’nın yine yapılanma ve toparlanma için de büyük dayanağa ve özel yatırıma muhtaçlığı olacağını hatırlatarak, buna şimdiden hazırlanılması gerektiğini vurguladı.

Şimdiye kadar açıklanan ikili ve çok taraflı dayanağın kısa vadede dahi Ukrayna’nın gereksinimlerini karşılamaya yetmeyeceğini lisana getiren Yellen, “Bütün ortaklarımızdan Ukrayna’ya mali dayanaklarını artırmada bize katılmalarını rica ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

GLOBAL KURUMLAR VERGİSİ

Kelam konusu ülkelerin çok uluslu şirketlerinin karlarını en az yüzde 15 oranında vergilendirmeyi kabul ettiklerine işaret eden Yellen, “Uluslararası vergi ıslahatını bitiş çizgisine ulaştırmak için hala yapacak değerli işlerimiz var.” dedi.

Yellen, çok taraflı vergi mutabakatının imzaya hazır olabilmesi için çözülmesi gerek sıkıntılar olduğunu, bu bahiste adımlar atılması gerektiğini söz etti.

ABD’nin Avrupa’nın Rus petrol ve doğal gazına olan bağımlılığını düşürmesine yardımcı olacağına dikkati çeken Yellen, Rusya’nın enerjiyi bir “silah” olarak kullandığını söyledi.

Yellen, ABD’nin Avrupa’ya sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracat ölçüsünü artırmak için öbür ortaklarla birlikte çalışacağını lisana getirdi.

AB ve ABD’nin az toprak elementlerinin tedariki konusunda Çin’e kıymetli ölçüde bağımlı olduğunu hatırlatan Yellen, ender toprak elementleri ve çip üzere kritik eserlerde Çin’e olan bağımlılıklarını azaltmak ve tedarik zincirlerini çeşitlendirmek için bir ortaya gelinmesinin değerine dikkati çekti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.