5 başlıkta 90 milyonluk yardım

5 başlıkta 90 milyonluk yardım

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Paylaş

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Yanık, ‘eşi vefat eden kadınlara yönelik nakdi yardım’, ‘muhtaç asker ailelerine yardım’, ‘muhtaç asker çocuklarına destek’, ‘öksüz yetim yardımı’ ve ‘kronik hastalık yardımı’ kapsamında ödemelerin başladığını ve 28 Ekim’e (yarın) kadar tamamının hesaplarda olacağını belirtti. 

1-Eşi vefat eden kadın

Paylaş

1-Eşi vefat eden kadın

Bu durumdaki kadınların muhtaçlık aylığını alabilmesi için emekli maaşının bulunmaması ve eşin vefatından önce boşanmamış olması gerekiyor. Desteği alabilmek için hanedeki kişi başına aylık gelirin 852 lirayı aşmaması da şart. 2 ayda bir 650 lira olarak ödenen aylık için resmi ikametgahın olduğu il/ilçe sınırları içinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı’na (kaymakamlık içinde oluyor) başvuru yapmak yetiyor. Başvuruda kimlik kartı dışında herhangi bir belge istenmiyor. Bu kapsamda toplamda 51.6 milyon lira destek sağlanıyor. 

2-Asker ailesi

Paylaş

2-Asker ailesi

Devlet zorunlu askerlik hizmetini yürüten, muhtaç er ve erbaşların ailelerine aylık 400 lira olmak üzere 2 ayda toplam 800 lira ödüyor. Yardım 12 ay sürüyor. Bu yıl için gelir sınırı şartı, 981 lira. 

3-Asker çocuğu

Paylaş

3-Asker çocuğu

Ayrıca 18 yaşından küçük muhtaç asker çocuğuna da iki ayda 300 lira veriliyor. Gelir sınırı şartı 981 lira. Bu ay hem muhtaç asker ailesi hem de asker çocuğu sosyal programları kapsamında hesaplara toplam 23.5 milyon lira aktarılacak. 

4-Öksüz yetim

Paylaş

4-Öksüz yetim

Annesi, babası veya her ikisi vefat etmiş 18 yaş altındaki muhtaç çocuklara Vakıflar Genel Müdürlüğü her ay 1.125 lira maaş ödüyor. Aylık ortalama gelirin muhtaç aylığı miktarını (1.125 lira) geçmemesi şartı var. Bu kapsamda bu ay hesaplara toplam 11.1 milyon lira yatacak. 

5-Kronik hastalık

Paylaş

5-Kronik hastalık

Tüberküloz ve SSPE hastalarına düzenli olarak aylık 1.798 lira ödeniyor. Buradaki toplam ödeme de 3.6 milyon lirayı buluyor.

sosyal yardım devlet yardımı ekonomi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.