2020 en sıcak ikinci yıl olarak tarihe geçti

1850 yılından beri yapılan ölçümlere göre 2020 en sıcak ikinci yıl olarak 2016’nın ardına yerleşti. 2020 ayrıca tarih boyunca görülmüş en sıcak 3 yıldan biri olarak kayda geçti.

2020 en sıcak ikinci yıl olarak tarihe geçti

Dünya Meteoroloji Örgütü verilerine göre bu yıl, 2016’nın ardından ölçümlenen en sıcak ikinci yıl olarak tarihe geçecek.

Bu yıl yaşanan sıcak hava dalgaları, kasırgalar, orman yangınları ve benzeri doğa olayları, 1850 yılından beri yapılan ölçümlere göre 2020’yi, en sıcak ikinci yıl sınıfına yükseltiyor.

VOA’nın haberine göre BM tarafından hazırlanan Küresel Isınma 2020 yılı raporunda da 2020’nin tarih boyunca görülmüş en sıcak 3 yıldan biri olduğuna dikkat çekiliyor.

Bu yıl yaşanan sıradışı sıcak havalar, Avustralya’da Sibirya ve Amerika’da görülen dev orman yangınları atmosfere yoğun duman bulutlarının çıkmasına neden oldu.

İNSANLIĞIN DOĞAYA KARŞI SAVAŞI

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, New York’taki Columbia Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, insan türünün sera gazı yayılımı sebebiyle küresel ısınmanın ana kaynağı olduğunu, insanlığın doğaya karşı adeta bir savaş açtığını ve bunun aslında intihar anlamına geldiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri, geçen yıl yaşanan doğal felaketlerin toplam faturasının 150 milyar dolar olduğuna dikkat çekti.

Dünya Meteoroloji Örgütü dünya üzerindeki denizlerin yüzde 80’inde rekor düzeyde ısınmalar tespit edildiğine dikkat çekiyor. Örgüt Genel Sekreteri Petteri Taalas “2020 maalesef iklimimiz açısından yine sıradışı bir başka yıl oldu” ifadelerini kullandı.

Sera gazı salınımı dünya genelinde Corona virüsü salgını nedeniyle yaşanan karantinalara rağmen bu yıl da rekor düzeylerde gerçekleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir